Tydzień pomocy ofiarom przestępstw
W dniach od 24 lutego do 1 marca 2014 roku obchodzony będzie Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Policjanci, prokuratorzy będą udzielać ofiarom przestępstw bezpłatnych porad prawnych. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem - na ich uprawnienia i potrzeby.
W ramach prowadzonej już po raz kolejny akcji, w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach i wszystkich komisariatach będą dyżurować policjanci. Tam, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.
Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuratorami, organizacjami pozarządowymi.
W tym roku działania te, podobnie jak w latach ubiegłych, polegają przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych ofiarom przestępstw. Dyżury pełnione będą w Komendzie Miejskiej przy ulicy Lompy 19 i wszystkich katowickich komisariatach oraz innych tzw. punktach konsultacyjnych. W tych wytypowanych miejscach usługi świadczyć będą m.in. prawnicy, policjanci, pracownicy socjalni, psychologowie, a także przedstawiciele instytucji pomocowych.
Wykaz punktów pomocy ofiarom przestępstw w Katowicach
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).