Katowicka Policja w 2012 roku
Zdecydowany spadek liczby przestępstw kryminalnych, coraz częściej ujawniane przez policjantów przestępstwa gospodarcze narkotykowe oraz wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – to trendy podsumowujące statystycznie rok 2012. Wczoraj w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Grażyńskiego z udziałem Prezydenta Miasta Katowic Piotra Uszoka oraz przedstawicieli Prokuratury, Straży Miejskiej i Pożarnej odbyła się odprawa roczna, której głównym tematem było omówienie wyników pracy katowickich policjantów
Zdecydowany spadek liczby przestępstw kryminalnych, coraz częściej ujawniane przez policjantów przestępstwa gospodarcze narkotykowe oraz wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – to trendy podsumowujące statystycznie rok 2012. Wczoraj w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Grażyńskiego z udziałem Prezydenta Miasta Katowic Piotra Uszoka oraz przedstawicieli Prokuratury, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej odbyła się odprawa roczna, której głównym tematem było omówienie wyników pracy katowickich policjantów w 2012 roku.
Przez cały 2012 rok katowicka Policja wszczęła 14747 postępowań przygotowawczych czyli o 7,4 proc. mniej niż w okresie styczeń – grudzień 2011 r. Liczba wszczętych postępowań zmniejszyła się o 1284.
O 9,7 % zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych. Wszczęto ich 12785 tj. o 1369 mniej niż rok wcześniej.
Spadła liczba zarówno poważnych przestępstw kryminalnych (zabójstwa, rozboje) jak też mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa przestępstw: kradzieże lub uszkodzenia mienia.
Na szczególną uwagę zasługuje:
• rekordowy spadek rozbojów aż o 13,5 %. Wszczęto 359 postępowań czyli o 56 mniej niż rok wcześniej,
• rekordowy spadek liczby bójek i pobić – o 19,3 proc. Wszczęto 92 postępowania czyli mniej o 22,
• spadek uszczerbków na zdrowiu – o 17,3 proc., co oznacza, że wszczęto 220 postępowań, czyli mniej o 44,
• spadek liczby włamań - o 7,9 proc. Wszczęto 2534 postępowania, co oznacza, że było ich mniej o 218,
• spadek kradzieży cudzej rzeczy - o 17,3 proc. Wszczęto 4965 postępowań, co oznacza, że było ich mniej o 1041,
• spadek uszkodzenia mienia o 17,4proc. Wszczęto 1357 postępowań, co oznacza, że było ich mniej o 236,
• utrzymał się także trend spadku liczby kradzieży samochodów – o 5,5 proc. Liczba wszczętych postępowań spadła o 25 i wyniosła 434.
W 2012 roku ogólna wykrywalność sprawców przestępstw wyniosła 54,8 proc. i wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o 7,5 proc. W kategorii przestępstw kryminalnych wykrywalność wzrosła – o 10,9 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, wynosząc 47,8 proc.
Duża aktywności Policji w ujawnianiu i ściganiu przestępstw gospodarczych oraz przestępstw narkotykowych przełożyła się bezpośrednio na liczbę ujawnionych i wszczętych postępowań przygotowawczych. Przestępczość narkotykowa oraz gospodarcza te obszary działania organów ścigania, w których wzrost ujawnionych zdarzeń jest pochodną aktywności w działaniu. Im częściej Policja ujawnia takie przypadki i wszczyna postępowania karne, tym ogólna liczba tych przestępstw jest większa. W kategorii przestępstw gospodarczych odnotowano wzrost na poziomie 4,7 proc, co oznacza, że postępowań wszczęto o 32 więcej niż rok wcześniej. Liczba wszczętych postępowań wyniosła 714, w ramach których stwierdzono 2456 przestępstwa. Wzrost odnotowano także w liczbie wszczętych postępowań o przestępstwa narkotykowe. Wzrost ten wyniósł 17,7 proc. Wszczęto 305 postępowań tj. o 46 więcej niż rok wcześniej.
613 – tyle zanotowano wszczętych postępowań o przestępstwa drogowe. To mniej o 19,1 proc. niż rok wcześniej. Ponad połowa to przestępstwa związane z kierowaniem pojazdem po spożyciu alkoholu – liczba wszczętych o te przestępstwa postępowań wyniosła 333.
Ogólna liczba przestępstw wpłynęła na ogólną liczbę osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Zarejestrowano 4397 osób z zarzutami karnymi.
Zatrzymano 536 nieletnich sprawców czynów karalnych, czyli o 1,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Udowodniono im popełnienie 1802 przestępstw tj o 126 więcej niż w 2011 roku.
W związku z prowadzonymi postępowaniami (dotyczy postępowań karnych) policjanci zabezpieczyli mienie o wartości prawie 2 mln. i odzyskali mienie o wartości prawie 10 mln. złotych.
W podsumowaniach stanu bezpieczeństwa oraz pracy Policji nie można nie wskazać ocen społecznych. Z badania dotyczącego oceny instytucji publicznych, zrealizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu 2012 roku, wynika, że większość Polaków - 68 proc. dobrze ocenia pracę Policji. Lepiej od Policji oceniane są tylko niektóre media i wojsko. Podczas, gdy pozytywnie na temat działalności wypowiada się większość ankietowanych (68 proc.), to przeciwnego zdania była tylko jedna piąta respondentów (22 proc.).