Wiadomości

Zatrzymali 165 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości

Data publikacji 09.08.2023

Od stycznia 2023 roku, katowiccy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali 165 osób poszukiwanych. Osoby te ukrywały się, gdyż za popełnione przestępstwa orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności. Zatrzymani już zostali osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych.

W referacie poszukiwań i identyfikacji osób wydziału kryminalnego katowickiej komendy pracują policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych, a także „tropieniem” osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem. Skazane prawomocnymi wyrokami powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywają się.

Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwania trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Tylko od stycznia 2023 roku policjanci „wytropili” aż 165 osób ukrywających się przed organami ścigania.

Ponad rok ukrywał się 41-letni mężczyzna, poszukiwany przez katowicki sąd. Mężczyzna poszukiwany był do sprawy kradzieży, a także jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. Miał do „odsiadki” łącznie prawie 5 lat. Jak ustalili kryminalni, ukrywał się w mieszkaniu u siostry. Kiedy policjanci ustalili jego miejsce pobytu i przyjechali go zatrzymać, usiłował uciec przez dach kamienicy. Został zatrzymany i doprowadzony do zakładu penitencjarnego.

Rok urywał się również 27-latek, którego sąd skazał za rozbój i włamanie na łączną karę 5 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna ukrywała się na terenie Holandii. Kiedy wrócił dosłownie na kilka dni do Polski, aby spotkać się ze swoją dziewczyną i dzieckiem, został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna obecnie przebywa w więzieniu.

Mężczyzna, który był poszukiwany przez Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, zatrzymany został przez katowickich policjantów już po 2 miesiącach od wystawienia listu gończego. Mężczyzna, który został skazany na 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwo, ukrywał się w mieszkaniu byłej partnerki. W trakcie zatrzymania nie stawiał oporu. Został przewieziony do zakładu karnego.

Powrót na górę strony