Wiadomości

Bądźmy rozsądni i bezpieczni podczas wypoczynku nad wodą!

Data publikacji 12.06.2024

Piękna pogoda, wysokie temperatury oraz kilka dni czasu wolnego sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

zdjęcie kolorowe: katowicki policjant wspólnie z ratownikiem WOPR podczas szkolenia

Od początku czerwca 2024 r. na terenie całej Polski utonęło już 9 osób. Większości z tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.

Jak pokazują dane statystyczne, najczęstszą przyczyną utonięć nadal jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną ogromnej tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak, a także korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

 • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice ostrzegawcze. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
 • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;

Na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:

 • wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym;
 • strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym;
 • strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym. Nawet jeżeli potrafisz pływać, nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;

Bądż rozsądy i bezpieczny podczas wypoczynku nad wodą:

 • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
 • kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok ciebie, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
 • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
 • nie wypływaj za daleko od brzegu zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
 • należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;

PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji a korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody,  a także zapamietaniu numerów alarmowych:

 • Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
 • WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: 601 100 100

Planując wypoczynek w Polsce, zarówno nad wodą, jak i w górach zainstaluj bezpłatną aplikację „RATUNEK”. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.

Funkcje aplikacji Ratunek:

 • WEZWANIE POMOCY — łączy Cię ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach (TOPR, GOPR) lub nad wodą (WOPR, MOPR);
 • AUTOMATYCZNA LOKALIZACJA POTRZEBUJĄCEGO POMOCY — już w trakcie rozmowy z ratownikiem (w systemie Android) lub bezpośrednio po niej (w systemie Windows, iOS), służby ratunkowe otrzymują SMS z informacją o Twojej lokalizacji. Ratownicy wiedzą więc z dokładnością do 3 metrów, gdzie Ciebie szukać, nawet wtedy, gdy Ty sam nie wiesz, gdzie się znajdujesz;
 • KSIĄŻECZKA MEDYCZNA — przekazuje ratownikom wpisane przez Ciebie ważne informacje o stanie Twojego zdrowia, przydatne w sytuacji ratunkowej oraz kontakt do osoby, którą chcesz, aby powiadomili o wypadku.

Co dzięki aplikacji Ratunek zyskują ratownicy?

 • szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc. Po wezwaniu mogą też sprawdzić, czy i jak poszkodowany się przemieszcza;
 • informacje o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej pomoc;
 • możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a do poszkodowanego;
 • na żądanie dostęp do danych o stanie zdrowia poszkodowanego, zawartych w Książeczce Medycznej.

Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem!

zdjęcie kolorowe: plakat przedstawiający osoby płynące kajakami po rzece. Na plakacie umieszczono napisy o treści: pamiętaj o bezpieczeństwie nad wodą. Pamiętaj o korzystaniu z kąpieli tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników wodnych. zawsze stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówka sprawdź ich stan techniczny. Pamiętaj o wyposażeniu obowiązkowym - kole ratunkowym i kapokach. Podczas wypraw wodnych na bieżąco oceniaj aktualna pogodę oraz swoje możliwości. Zapisz aktualne numery telefonów alarmowych. Numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. Nigdy nie skacz na głowę do nieznanej wody. Unikaj kąpieli przy niskie temperaturze wody. Zwracaj uwagę na osoby obok siebie, upewnij się czy nie potrzebują pomocy. Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu. Nie wchodź do wody sam, bez asekuracji oraz bezpośrednio po intensywnej kąpieli słonecznej.W wodzie zanurzaj się stopniowo, schładzając ciało wodą.

 • zdjęcie kolorowe: katowicki policjant podczas wspólnych ćwiczeń z ratownikami WOPR na dolinie 3 stawów
 • zdjęcie kolorowe: katowicki policjant podczas wspólnych ćwiczeń z ratownikami WOPR na dolinie 3 stawów
 • zdjęcie kolorowe: katowicki policjant podczas wspólnych ćwiczeń z ratownikami WOPR na dolinie 3 stawów
Powrót na górę strony