Wiadomości

Katowicka Policja 2011

Ponad 3% spadek przestępczości, wzrost poziomu wykrycia sprawców przestępstw kryminalnych, mniejsza ilość naruszeń prawa przy zabezpieczeniu imprez masowych i mniej pijanych kierowców – to wyraźne wnioski płynące z podsumowania pracy katowickich policjantów w 2011 r. Wczoraj z udziałem Prezydenta Miasta Piotra Uszoka i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Dariusza Biela odbyła się odprawa, której głównym tematem było omówienie wyników pracy katowickich policjantów w 2011 roku.

Ponad 3% spadek przestępczości, wzrost poziomu wykrycia sprawców przestępstw kryminalnych, mniejsza ilość naruszeń prawa przy zabezpieczeniu imprez masowych i mniej pijanych kierowców na drogach naszego miasta – to wyraźne wnioski płynące z podsumowania pracy katowickich policjantów w 2011 r. Wczoraj w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Grażyńskiego z udziałem Prezydenta Miasta Katowic Piotra Uszoka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadispektora Dariusza Biela oraz przedstawicielami Prokuratury i Straży Miejskiej odbyła się odprawa roczna, której głównym tematem było omówienie wyników pracy katowickich policjantów w ubiegłym roku.

Rok 2011, co szczególnie istotne, był rokiem, w którym katowicka Policja odnotowała po raz kolejny spadek przestępczości ogólnej i kryminalnej. W 2011 roku wszczęto łącznie 15934 śledztw i dochodzeń tj. o 502 mniej niż w roku 2010, a uwzględniając spadek przestępczości w 2010, na przestrzeni 2 lat ograniczono zagrożenie przestępczością w Katowicach o 1327 zdarzeń. W tej płaszczyźnie na przestrzeni ostatnich 5 lat wyraźnie widoczny jest trend spadkowy. Tendencja ta dotyczy również przestępstw kryminalnych – w roku 2011 wszczęto 14154 postępowania, tj. o 422 mniej niż w roku 2010.

Od 2008 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach realizowany jest program monitorowania przestępczości kryminalnej w wybranych kategoriach, który jako narzędzie pomocnicze o charakterze analityczno-prognostycznym służącym do właściwego ukierunkowania pracy w celu osiągnięcia lepszych efektów wykrywczych w płaszczyźnie przestępczości kryminalnej w wybranych kategoriach przestępstw. W 2011 roku podjęto decyzję o kontynuacji programu w nowej jego edycji, z uwzględnieniem dodatkowych kategorii. Do dotychczas monitorowanych kategorii tj. kradzież cudzej rzeczy, kradzież  z włamaniem, rozbój, wymuszenie rozbójnicze, bójka i pobicie włączono zniszczenie mienia i uszkodzenie ciała. W celu zobrazowania poziomu zagrożenia w wybranych kategoriach porównywane były dane z bieżącego oraz minionego okresu. Takie działanie pozwalały na szybkie ujawnienie niekorzystnych trendów (np. niepokojący wzrost ilości przestępstw zaistniałych na obszarze działania danego komisariatu) i co za tym idzie szybkie podjęcie działań mających na celu ich ograniczenie. 
W każdej z 7 ww. kategorii przestępstw, które są najbardziej dotkliwe dla mieszkańców Katowic, zmniejszyła się ilość popełnionych przestępstw w porównaniu do roku ubiegłego i co bardzo istotne, w żadnej z nich dynamika nie przekroczyła 100%. Tym samym jest to potwierdzenie zasadności prowadzonych działań i podstawa do ich kontynuowania w roku bieżącym. Głównym efektem programu monitorowania jest fakt osiągnięcia na koniec 2011 roku bardzo dobrego poziomu ogólnego wskaźnika wykrycia – 47,3%.
W 2011 roku kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wdrożyło do realizacji projekty, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. 
Dzięki przeznaczeniu przez władze miasta Katowic 120 tysięcy zotych na ponadnormatywne służby, w 2011 roku zorganizowano 652 dodatkowe patrolowe w rejonach szczególnie zagrożonych. Policjanci pełnili je w czasie wolnym od ustawowej służby wykazując się dużym zaangażowaniem w realizację zleconych zadań. 
Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców było podstawą do zorganizowania 196 wspólnych patroli z funkcjonariuszami Straży Miejskiej Katowic.
Współpraca z katowicką Szkołą Policji umożliwiła słuchaczom kursów szkoleniowych odbywanie praktyk w rzeczywistych warunkach tj. na ulicach Katowic. 961 słuchaczy z 5 kursów pełniło pod okiem doświadczonych katowickich policjantów służbę w wyznaczonych rejonach, zapoznając się w ten sposób z arkanami pracy policjanta.
 

Jak pracę katowickich policjantów ocenili mieszkańcy Katowic, czy czują się bezpiecznie i jakimi sprawami powinni zająć się stróże prawa w 2012 roku  prezentuje sonda, którą kilka dni temu przeprowadziliśmy na ulicach Katowic.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.45 MB)

Powrót na górę strony