Wiadomości

Kryminalne zagadki detektyw Sójki, czyli kto włamał się do Pałacu Młodzieży?

Data publikacji 29.05.2023

Ktoś włamał się do Pałacu Młodzieży w Katowicach i ukradł laptop. Ranny został pracownik pałacu. Aby rozwikłać zagadkę kryminalną i zatrzymać sprawców na miejsce została wezwana detektyw Sójka i katowiccy policjanci, którzy wspólnie z uczniami I i II klas mundurowych z XV Liceum Ogólnokształcącego im. W. Pileckiego w Katowicach, uczestniczyli w kryminalnych warsztatach. Co się tam wydarzyło i czy sprawcy zostali zatrzymani, dowiemy się z komunikatu prasowego.

Katowiccy policjanci zajmujący się prewencją kryminalną, na potrzeby warsztatów pn. „Kryminalne zagadki detektyw Sójki” stworzyli scenariusz zdarzenia kryminalnego. Przy współpracy Urzędu Miasta Katowice Wydziału Edukacji i Sportu, Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Polityki Społecznej – Pełnomocnika Prezydenta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pałacu Młodzieży w Katowicach, Rady Pedagogów i Psychologów Miasta Katowice, stworzono miejsce zbrodni, w którym młodzież, wcielając się m.in. w role policjantów, sprawców, gapiów, reporterów, rodziny i znajomych pokrzywdzonego, musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia i odgadnąć, kto dopuścił się przestępstwa i dlaczego.

Celem warsztatów, realizowanych w ramach „Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej”, jest przybliżenie uczestnikom wiedzy dotyczącej funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, prawa karnego, kryminalistyki i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Celem projektu jest również zapobieganie wykluczeniu prawnemu uczestników w dorosłym życiu, podniesienie świadomości, jakie konsekwencje prawne można ponieść  za swoje czyny oraz promocja zawodu policjanta.

Jak pokazały warsztaty, to co miało być tylko zabawą, zakończyło się tragicznym w skutkach zdarzeniem i dla pokrzywdzonego i dla sprawców przestępstwa. W Pałacu Młodzieży w Katowicach przy ul. Mikołowskiej przygotowano fikcyjne miejsce włamania do budynku i kradzieży laptopa. Każdy z uczestników warsztatów miał do wykonania zadanie, których przydział był zupełnie przypadkowy, w zależności od wylosowanej koperty z kartką i opisem roli do odegrania. Uczniowie wcielili się m.in. w rolę dzielnicowego, policjantów ogniwa patrolowego, technika kryminalistyki, oficera prasowego policji, detektywa wydziału kryminalnego, dziennikarzy lokalnej stacji telewizyjnej, czy ratowników medycznych. Dzięki udziałowi w warsztatach, młodzież miała możliwość dowiedzieć się, jak należy reagować, gdy jesteśmy świadkiem zdarzenia, jak wygląda prawidłowe zgłoszenie zdarzenia na Policji, jak przebiega interwencja i jak policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, jak wygląda praca technika kryminalistyki i praca oficera prasowego w kontakcie z mediami na miejscu zdarzenia kryminalnego. Uczniowie uczestniczyli również w zatrzymaniu fikcyjnych podejrzanych o popełnienie przestępstwa oraz zwiedzili policyjny areszt, czyli Pomieszczenia Dla Osób Zatrzymanych. W trakcie warsztatów uczestnicy wraz z rodzicami mogli skorzystać z porad prawnych udzielanych przez katowicką kancelarię prawną, a także dowiedzieli się od policjantów prowadzących zajęcia o konsekwencjach prawnych, jakie grożą za popełnienie przestępstwa wykroczenia a w przypadku osób nieletnich czynu karalnego. Był czas również na posiłek regeneracyjny. Na pamiątkę, z rąk Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach nadkomisarza Łukasza Frańczaka oraz Zastępcy Dyrektora Pałacu Młodzieży Agnieszki Stachury, uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach oraz profilaktyczne gadżety z nazwą projektu tj. kubki termiczne i smycze.

Udział w warsztatach wzięli uczniowie I i II klas mundurowych z XV Liceum Ogólnokształcącego im. W. Pileckiego w Katowicach, a nadzór merytoryczny nad młodzieżą mieli: asp. Agnieszka Krzysztofik, sierż. sztab. Klaudia Manterys, sierż. Paweł Chwalibóg z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, mł. asp. Michał Morawiecki dzielnicowy z Komisariatu Policji I w Katowicach, mł. asp. Dominik Biernat z Referatu Techniki Kryminalistycznej KMP w Katowicach, podkom. Agnieszka Żyłka oficer prasowy KMP w Katowicach, Piotr Walaszczyk i Dawid Żurek ze Stowarzyszenia „Ratujemy +”, przedstawiciele Pałacu Młodzieży w Katowicach  Agnieszka Stachura - Zastępca Dyrektora, Magda Kulej, Anna Franc, Marta Tynior, Barbara Sowa, Rafał Rogowicz oraz prawnicy z wybranej kancelarii prawnej.

Dziękujemy wszystkim parterom oraz uczestnikom za udział w projekcie, oraz wielkie zaangażowanie!

  • zdjęcie kolorowe: uczestnicy warsztatów "Kryminalne zagadki detektyw Sójki" podczas pamiątkowego zdjęcia
Powrót na górę strony