Wiadomości

Bezpieczny pasażer

Data publikacji 18.05.2023

Trwa Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ramach współpracy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach z katowickim Zarządem Transportu Metropolitalnego prowadzony jest cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych dot. bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz wzorcowych zachowań w otoczeniu przystanków. Wspólnie możemy więcej.

„Bezpieczny pasażer” to cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych z zakresu bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską. Na zajęciach prowadzonych przez profilaktyków Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i przedstawicieli ZTM, uczniowie dowiadują się m. in:

  • jakimi środkami komunikacji mogą się poruszać;
  • jakie warunki należy spełniać podróżując ze zwierzętami;
  • o zasadach kulturalnego podróżowania w tym, aby ustępować miejsca siedzącego osobom z niepełnosprawnością, starszym lub kobietom w ciąży;
  • jak prawidłowo wsiadać i wysiadać ze środków komunikacji miejskiej, w tym m.in. o zakazie wybiegania na jezdnię zza pojazdu;
  • jak dbać o bagaż, plecak, aby nie paść ofiarą kradzieży;
  • iż trakcie podróży należy zajmować miejsca siedzące, a przypadku ich braku należy trzymać się uchwytów.

Przypomniano również o zasadach bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

Jednym z kluczowych zadań projektu jest przekazanie uczniom wiedzy, że zarówno Policja, jak i ZTM wspólnie dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z komunikacji miejskiej. Podsumowując zajęcia, policjanci przypomnieli o znaczeniu numeru alarmowego 112, a także, aby nie być obojętnym i reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w elementy odblaskowe zwiększające ich widoczność.

Powrót na górę strony