Wiadomości

Katowicki dzielnicowy IV w plebiscycie na Superdzielnicowego

Data publikacji 28.04.2023

Komenda Główna Policji, Telewizja Puls i ekipa serialu „Dzielnica Strachu”, zainicjowały akcję społeczną #DzielnicaBEZstrachu. Od 3 do 21 kwietnia można było głosować na najlepszego dzielnicowego oraz wskazać najbezpieczniejsze polskie dzielnice. Mł. asp. Tomasz Witański – dzielnicowy z Komisariatu Policji II w Katowicach - został w tym plebiscycie IV najlepszym dzielnicowym w Polsce.

zdjęcie kolorowe: młodszy aspirant Tomasz Witański

Dzielnicowy - to policjant pierwszego kontaktu, który codziennie spotyka się z mieszkańcami swojego rejonu i ich problemami. Pomoc policjanta w rozwiązywaniu problemów mieszkańców swoich dzielnic, wielokrotnie zmienia życie ludzi na lepsze i daje nadzieję oraz poczucie bezpieczeństwa, że jest ktoś, na kogo można liczyć.

Akcja cieszyła się ogromną popularnością. Po zaciętej walce, spośród tysięcy zgłoszeń, tytuł SuperDzielnicowego trafił do mł. asp. Patryka Klekota z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, a IV miejsce zajął mł. asp. Tomasz Witański – dzielnicowy rejonu nr 12, podlegający Komisariatowi Policji II w Katowicach.

Mł. asp. Tomasz Witański ma 37 lat i jest absolwentem Uniwersytety Rzeszowskiego, gdzie ukończył prawo. Służbę w Policji rozpoczął w 2013 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Od grudnia 2018 roku służbę pełnił w Referacie do Spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji katowickiej komendy, a od 2 lat jest jednym z 76 dzielnicowych, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic.

W jego służbie najważniejsza jest pomoc drugiemu człowiekowi. Problemy mieszkańców dzielnicy traktuje z najwyższym priorytetem. Zawsze stara się pomóc w taki sposób, jakby pomagał najbliższym. W 2015 roku, pełniąc służbę w katowickiej drogówce, uratował życie mężczyźnie, który zasłabł ogródku restauracji.

Służbę w Policji połączył ze swoją wielką pasją, jaką jest historia nieistniejącej już formacji Policji Województwa Śląskiego. Mundurowy dzieli się swoim zamiłowaniem z innymi, prezentując je na wielu festynach i imprezach, w których uczestniczy Policja. Tak było np. w 2019 roku podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie i w 2022 roku podczas Centralnych Obchodów Świętą Policji w Katowicach. Zaprezentował tam zbiory swojej prywatnej kolekcji, która zawiera unikalne eksponaty, stanowiące wyposażenie i umundurowanie Policji Województwa Śląskiego z lat 1922-1939. W skład kolekcji wchodzą nie tylko historyczne zdjęcia, książki oraz gazety z tamtego okresu, ale także umundurowanie i wyposażenie Policji Województwa Śląskiego. Pozwala to odwiedzającym stoisko „przenieść się” do lat okresu międzywojennego i poznać urok policyjnego munduru, który w II RP umacniał w polskim społeczeństwie poczucie więzi narodowej oraz patriotyzmu.

W 2022 roku, za osiągnięcia w popularyzowaniu tradycji i dokonań Policji, został uhonorowany Medalem Stulecia Utworzenia Policji Państwowej. Jego działalność doceniana jest również poza policyjnym środowiskiem. Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 3946 w Bytomiu odznaczył mł. asp. Tomasza Witańskiego Odznaką Pamiątkową 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Partia”, a Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi Medalem 80 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Natomiast Polski Czarny Krzyż Towarzystwo Opieki nad Cmentarzami Wojennymi i Miejscami Pamięci, uhonorował działalność katowickiego dzielnicowego dyplomem i medalem w uznaniu zasług dla troski o historię Rzeczpospolitej Polskiej oraz upamiętnienie policjantów poległych w Polsce i na kresach wschodnich podczas obrony Ojczyzny przed niemieckim i sowieckim okupantem, a także dla dobra rozwoju kultury i patriotyzmu.

zdjęcie kolorowe: dyplom i medal. Na dyplomie umieszczono napisy o treści: Polski Czarny Krzyż Towarzystwo Opieki nad Cmentarzami Wojennymi i miejscami pamięci w uznaniu zasług dla troski o historię Rzeczpospolitej Polskiej oraz upamiętnienie Policjantów poległych w Polsce i na kresach wschodnich podczas obrony Ojczyzny przed Niemieckim i sowieckim okupantem, a także dla dobra rozwoju kultury i patriotyzmu w budowaniu wspólnoty chrześcijańskiej i europejskiej nadają starszemu sierżantowi Tomaszowi Witańskiemu

 • zdjęcie kolorowe: młodszy aspirant Tomasz Witański w umundurowaniu galowym w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
 • zdjęcie kolorowe: młodszy aspirant Tomasz Witański w umundurowaniu Policji Województwa Śląskiego z lat 1922-1939 podczas jednego z festynów
 • zdjęcie kolorowe: ekspozycja eksponatów zebranych przez mł. asp. Tomasza Witańskiego
 • zdjęcie kolorowe: ekspozycja eksponatów związanych z Policją Województwa Śląskiego z lat 1922-1939 podczas jednego z festynów
 • zdjęcie kolorowe: ekspozycja eksponatów zebranych przez młodszego aspiranta Tomasza Witańskiego z lat 1922-1939
 • zdjęcie kolorowe: legitymacja nr 9201/21 do medalu „Pro Partia”, wydana przez Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla Tomasza Witańskiego
 • zdjęcie kolorowe: legitymacja i medal nadany przez Dowódcę Jednostki Wojskowej Nr 3946 z Bytomia, który odznaczył mł. asp. Tomasza Witańskiego Odznaką Pamiątkową 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej
 • zdjęcie kolorowe: Legitymacja nr 80/2020 i medal wydana przez Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi Medalem 80 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
 • zdjęcie kolorowe: legitymacja do orderu nadanego przez Polski Czarny Krzyż Towarzystwo Opieki nad Cmentarzami Wojennymi i miejscami pamięci w uznaniu zasług dla troski o historię Rzeczpospolitej Polskiej oraz upamiętnienie Policjantów poległych w Polsce i na kresach wschodnich podczas obrony Ojczyzny przed Niemieckim i sowieckim okupantem, a także dla dobra rozwoju kultury i patriotyzmu.
Powrót na górę strony