Wiadomości

Koniec domowego horroru

Policjanci z Komisariatu II zatrzymali , a sąd tymczasowo aresztował 41-letniego mężczyznę, który znęcał się nad żoną i dwoma córkami. Jedną z nich wykorzystywał seksualnie. Kobieta, która była bita postanowiła przerwać domowy horror i zdecydowała się złożyć zeznania. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia.

Policjanci z Komisariatu II zatrzymali , a sąd tymczasowo aresztował 41-letniego mężczyznę, który  znęcał się nad żoną i dwoma córkami. Jedną z nich wykorzystywał seksualnie. Kobieta, która była bita postanowiła przerwać domowy horror i zdecydowała się złożyć zeznania. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia.
Policjanci z Komisariatu II otrzymali informację o mężczyźnie, który znęca się nad  żoną i wykorzystuje seksualnie jedną z swoich córek. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze przyjechali do mieszkania 36-letniej kobiety. Widząc stróżów prawa mieszkanka Katowic postanowiła przerwać domowy horror. Złożyła zeznania na komisaracie.  Dalej sprawy potoczyły się bardzo szybko. Sprawca domowej przemocy został zatrzymany. Mężczyzna od ponad roku bił swoją żonę i dzieci. Starszą, obecnie 18-letnią córkę kilka razy wykorzystał seksualnie. Na podstawie zebranego  przez policjantów materiału dowodowego sąd nie miał żadnych wątpliwości i aresztował zwyrodnialca. Grozi mu ośmioletni pobyt w więzieniu.
 

Jak rozpoznać przemoc?

 

Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenie, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.
Przemoc fizyczna – to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc seksualna – to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.

Przemoc domowa zachodzi, kiedy członek rodziny, mąż, żona lub partner próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie drugiego partnera, dzieci, rodziców, dziadków, teściów, etc., używając przewagi fizycznej, gróźb, szantażu, w celu zranienia moralnie lub fizycznie.

Przemoc domowa jest przestępstwem. Przestępstwo to znane jest w polskim kodeksie karnym jako przestępstwo znęcania się nad rodziną. Według artykułu 207 kodeksu karnego:

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osoba najbliższą lub nad inna osoba pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osoba nieporadna ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targniecie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Powrót na górę strony