Wiadomości

Utonął podczas kąpieli

Tragicznie zakończyła się wyprawa trzech mężczyzn nad zbiornik wodny „Borki”. 47-letni mężczyzna postanowił się wykąpać. Do brzegu już nie dotarł.

Tragicznie zakończyła się wyprawa trzech mężczyzn nad zbiornik wodny „Borki”. 47-letni mężczyzna postanowił się wykąpać. Do brzegu już nie dotarł.
Policjanci z Komisariatu V wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny. Na razie wiadomo, że wybrał się on z dwójka swoich kolegów nad staw „Borki”. Po całonocnym łowieniu ryb i wypiciu alkoholu jeden z uczestników wyprawy – 47-letni mieszkaniec Sosnowca postanowił się wykąpać. Wczoraj około 5.00 rozebrał się i wszedł do wody. Jego znajomi zaniepokoili się, gdy po kilkunastu minutach nie wracał. Zobaczyli z brzegu, że mężczyzna ma trudności z płynięciem, że traci siły. Jego kolega próbował go ratować. On również wszedł do wody i popłynął w jego kierunku. Gdy stracił z nim kontakt wzrokowy wrócił natychmiast na brzeg. Mężczyźni zaalarmowali straż pożarną i policję. Ciało 47-letniego mieszkańca Sosnowca wyłowiono kilka godzin później.

 

Lubisz spędzać czas nad wodą? Czy pływając pamiętasz, że woda, nawet z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek? Czy zdajesz sobie sprawę, że wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa?
Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.


A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć nieszczęścia
:

  • Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • Nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  •  Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
  • Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.
  • „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
  • Nie należy próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.


    Przestrzegajmy tych kilka rad a na pewno z pobytu nad wodą wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.

     

Powrót na górę strony