Wiadomości

„Bezpieczna Przystań”

Dzisiaj Komendant Miejski Policji w Katowicach oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, KZK GOP, Straży Miejskiej, Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych, Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz katowickiego Hufca ZHP podpisali porozumienie w sprawie realizacji programu profilaktyczno-edukacyjnego.Głównym celem programu jest podniesienie poczucia bezpieczeczeństwa w środowisku ludzi starszych

Dzisiaj  Komendant Miejski Policji w Katowicach nadkomisarz Adam Momot oraz dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, przewodniczący zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk, Komendant Straży Miejskiej w Katowicach Kazimierz Romanowski ,Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach brygadier Bogdan   Jędrocha, przedstawiciel Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz katowickiego Hufca ZHP podpisali porozumienie w sprawie realizacji programu profilaktyczno-edukacyjnego „Bezpieczna Przystań”. Głównym celem programu jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa i wzrostu świadomości o zagrożeniach, możliwościach uzyskania pomocy w trudnych życiowo sytuacjach , wzmacnianie elementów antydyskryminacyjnych, możliwości zagospodarowania czasu wolnego z korzyścią dla ogółu społeczeństwa w środowisku ludzi starszych.
Szereg programów profilaktycznych tworzonych i podejmowanych do realizacji przez poszczególne jednostki organizacyjne Policji i jej funkcjonariuszy , skupia się na szeregu problemów grupujących udział lub zagrożenie w środowisku dzieci i młodzieży lub też w ostateczności globalnie ujmując problematykę bezpieczeństwa w społeczności lokalnej. Niewiele można w publikacjach odnaleźć programów skierowanych do innej grupy społecznej takiej jak np: osoby starsze ,chore czy niepełnosprawne. Ta grupa społeczna jest w chwili obecnej jedną z najsilniejszych opiniotwórczo grup społecznych ,ze względu na charakter choćby swego codziennego funkcjonowania .To osoby starsze najczęściej są narażone na przejawy agresji czy wręcz dyskryminacji .Podatność emocjonalna na potencjalne stanie się ofiarą przemocy , przestępstwa lub innego czynu zabronionego jest nieporównywalnie większa aniżeli innych grup społecznych.
Seniorzy są szczególnie podatni tak w stopniu faktycznym jak i w stopniu emocjonalnym na zagrożenia płynące z określonych typologicznie zachowań aspołecznych ,stając się nierzadko ich ofiarami. Do wspomnianych typów zachowań zaliczyć bezsprzecznie można :niewłaściwe użytkowanie przestrzeni publicznej ,zachowania przeciwko ludziom, niszczenie fizycznej przestrzeni i naruszenie społecznego ,osobistego komfortu. Biorąc powyższe pod uwagę można zdecydowanie uświadomić sobie skalę i zróżnicowanie występujących problemów, na które szczególnie podatna jest grupa starszych osób.
W końcu też wskazana dyskryminacja osób starszych przejawia się w przekonaniu autorów programu poprzez niewystarczający poziom informowania społeczności ludzi starszych o bezpieczeństwie ,właściwych postawach i zagrożeniach jakie niesie codzienność. Wiedzę pokoleniową dzieli przepaść, systematycznie pogłębiana przez brak odpowiedniej płaszczyzny do transportowania nowości życia i wiedzy ogólnej. Brak tej wiedzy ,mogącej być przekazaną w najmniejszych z możliwych rozmiarów w sposób przystępny i interesujący jest przyczyną poczucia izolacji i dezintegracji społecznej tej grupy ludności. Patronaci medialni programu: Polska The Times Dziennik Zachodni, Echo Miasta, Radio Piekary, Gość Niedzielny


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.86 MB)

Powrót na górę strony