Wiadomości

Katowicki dyżurny odznaczony odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Data publikacji 17.09.2022

Mł. asp. Daniel Radwan z Komisariatu V Policji w Katowicach został odznaczony przez Ministra Zdrowia odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Katowicki dyżurny jest honorowym krwiodawcą od wielu lat. Oddał już ponad 28 litrów krwi.

Co jakiś czas w mediach pojawiają się komunikaty, że regionalne centra krwiodawstwa alarmują o niskim zapasie krwi i proszą krwiodawców o wsparcie zbiórki tego życiodajnego płynu. Codziennie w całym kraju policjanci są wzywani do wypadków drogowych. To właśnie dla osób rannych m.in. w takich zdarzeniach potrzebna jest krew, której nie można w żaden sposób wyprodukować. Oddając honorowo krew, można uratować życie nie tylko osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ale również osób, które oczekują w szpitalach na planowe zabiegi i operacje.

Doskonale wie o tym mł. asp. Daniel Radwan – dyżurny Komisariatu V Policji w Katowicach, który od wielu już lat jest honorowym krwiodawcą. Wielokrotnie był odznaczany przez Polski Czerwony Krzyż za honorowe oddawanie krwi potrzebującym. Został odznaczony odznakami „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II Stopnia” i „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III Stopnia”. Teraz kiedy oddał już 28 litrów swojej krwi, Minister Zdrowia odznaczył go odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

zdjęcie kolorowe: odznaczenia którymi został uhonorowany młodszy aspirant Daniel Radwan Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II Stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III Stopnia”  i  odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Mł. asp. Daniel Radwan jest również zarejestrowany od wielu lat w bazie dawców komórek macierzystych. Jest gotowy oddać swój szpik bliźniakowi genetycznemu. Telefon do tej pory milczy, co jak podkreśla katowicki dyżurny, akurat go bardzo cieszy, bo oznacza, że jego bliźniak genetyczny jest zdrowy i nie potrzebuje pomocy.   

zdjęcie kolorowe: legitymacje do odznaczeń którymi został uhonorowany młodszy aspirant Daniel Radwan Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II Stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III Stopnia”  i  odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

Jeżeli chcesz zostać honorowym dawcą, swoja krew możesz oddać w ambulansach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w 11 siedzibach terenowych oddziałów na terenie Śląska.

A jeżeli chcesz zostać dawcą szpiku kostnego i dać szansę choremu na życie, zarejestruj się w Fundacji DKMS lub wyraź taką wolę podczas honorowego oddawani krwi w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Powrót na górę strony