Wiadomości

Kolejny poszukiwany listem gończym zatrzymany

Data publikacji 25.03.2022

Prawie 100 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości zatrzymali katowiccy kryminalni w 2021 roku. Od początku roku policjanci nie zwalniają tempa i zatrzymują kolejnych ukrywających się przestępców. Tym razem kryminalni zatrzymali 37-latka, który ma do „odsiadki” 89 dni za niewykonywanie nałożonych przez sąd prac społecznych. Najbliższe tygodnie spędzi w areszcie śledczym

 

zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów wydziału kryminalnego prowadzący mężczyznę poszukiwanego listem gończym

W wydziale kryminalnym katowickiej komendy pracują policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem. Skazane prawomocnym wyrokiem powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i się ukrywają. Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami policyjne czynności w tym zakresie trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat.

Często zdarza się, że sąd nakłada na skazanego kare ograniczenia wolności poprzez wykonywanie prac społecznych. Wykonanie kary ograniczenia wolności ma na celu wzbudzenie w skazanym woli kształtowania jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego. Skazany ma obowiązek sumiennie wykonywać ciążące na nim obowiązki, a w miejscu pracy lub pobytu przestrzegać ustalonych zasad zachowania, porządku i dyscypliny. W celu wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne sąd przesyła odpis orzeczenia właściwemu sądowemu kuratorowi zawodowemu, który nadzoruje wykonywanie kary przez skazanego. Sądowy kurator zawodowy w terminie 7 dni od doręczenia orzeczenia wzywa skazanego oraz poucza go o prawach i obowiązkach oraz konsekwencjach wynikających z uchylania się od odbywania kary, a także określa, po wysłuchaniu skazanego, rodzaj, miejsce i termin rozpoczęcia pracy, o czym niezwłocznie informuje właściwy organ gminy i podmiot, na rzecz którego będzie wykonywana praca. Jeżeli skazany nie podejmie pracy w wyznaczonym terminie lub w inny sposób uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności lub wykonania ciążących na nim obowiązków kurator kieruje do sądu wniosek o orzeczenie kary zastępczej.

Tak było w przypadku 37-letniego mężczyzny, który został skazany w 2017 roku za kradzieże. Mężczyzna jednak nie wykonywał wyroku i nie realizował nieodpłatnych prac społecznych. Sąd orzekł w jego przypadku karę zastępczą w postaci 89 dni aresztu. Mężczyzna ukrywał się jednak przed wymiarem sprawiedliwości, więc wydano za skazanym list gończy. Kryminalni katowickiej komendy ustalili miejsce pobytu poszukiwanego i zatrzymali go podczas spaceru z psem. Teraz najbliższe tygodnie spędzi w areszcie śledczym.

Powrót na górę strony