Wiadomości

Harcerze znaleźli gotówkę i oddali właścicielce

Data publikacji 25.11.2021

Grupa harcerzy z VIII Środowiskowego Szczepu Harcerskiego im. Stacha Jadwiszczoka MEH podczas gry trendowej znalazła kosmetyczkę, w której było prawie 4 tys. złotych. Powiadomili Policję, która dotarła do właścicielki zgubionych pieniędzy. W obecności Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji IV w Katowicach, który przekazał podziękowania i drobne upominki dla młodzieży, harcerze przekazali właścicielce znalezioną gotówkę.

Do odnalezienia tak dużej gotówki doszło na Osiedlu Odrodzenia w Katowicach. Harcerze późnym popołudniem w ramach zbiórki zorganizowali grę terenową z okazji Święta Niepodległości. Kiedy szukali strzałek wyrysowanych na chodniku, które miały wskazać im drogę, w rejonie przejścia dla pieszych zauważyli srebrną kosmetyczkę. Okazało się, że jest w niej prawie 4 tysiące złotych. Natychmiast przekazali znalezisko swojemu harcmistrzowi Marcinowi Zielińskiemu, który skontaktował się z policjantem, a jednocześnie ojcem jednej z harcerek. Dzięki temu szybko udało się ustalić, do kogo należą pieniądze. Okazało się, że właścicielka zgubiła gotówkę przeznaczoną na zakup mebli, kiedy odprowadzała wnuka na trening. Była przekonana, że pieniędzy już nie odzyska.

Komendant Miejski Policji w Katowicach wystosował do harcerzy specjalne podziękowania, które w jego imieniu wręczył Zastępca Komendanta Komisariatu Policji IV w Katowicach podinsp. Robert Drążek. Za obywatelską postawę, odwagę i uczciwość druhna Aleksandra Stanisławska, druhna Hanna Szota, druhna Klaudia Walerus, druh Maciej Pawełczyk i druh Szymon Kopeć otrzymali również drobne upominki.

W czasie uroczystej zbiórki, w której Komendant Drążek podziękował młodym druhom za postawę godną naśladowania, harcerze przekazali znaleziona gotówkę właścicielce. Kobieta nie kryła wzruszenia i dumy z postawy młodych ludzi. W podziękowaniu dzieciaki otrzymały znaleźne.

Pamiętajmy, że znalezioną rzecz (gotówkę) należy zawsze oddać, nawet jeżeli nie jest znany właściciel. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli znalazca nie odda znalezionej rzeczy (np. pieniędzy), a właściciel zgłosi to Policji, wówczas taki czyn jest kwalifikowany jako przywłaszczenie, za co grozi kara do trzech lat więzienia.

Powrót na górę strony