Wiadomości

Uwaga na niebezpieczny czad!

Data publikacji 03.11.2021

Sezon grzewczy w pełni. Przy niskiej temperaturze wiele osób, aby ogrzać mieszkanie korzysta z kominków i pieców. Wielu korzysta z gazowych podgrzewaczy wody. Tak było w jednym z katowickich mieszkań, gdzie w czasie kąpieli doszło do podtrucia czadem 16-letniej dziewczyny. Na szczęście pomoc nadeszła na czas. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć dom przed tym cichym zabójcą.

Do interwencji policjantów, strażaków i służby medycznej doszło w jednym z mieszkań na ulicy Tysiąclecia w Katowicach. Na telefon alarmowy wpłynęło zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla, któremu miała ulec 16-letnia córka zgłaszającej. Do podtrucia doszło podczas kąpieli. Na szczęście pomoc dotarła na czas. Przytomną dziewczynkę umieszczono na obserwacji w szpitalu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do potrucia doszło z powodu niesprawnego piecyka gazowego.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca dom z podziałem na poszczególne pomieszczenia z radami dotyczącymi jak zabezpieczyć się przed czadem o treści: Nie dla czadu. Miejsce powstawania tlenku węgla. Trujący, bezbarwny, bezwonny. Uszkodzony lub zatkany komin. Brak wentylacji. Szczelnie zamknięte okna i drzwi (brak mikrowentylacji). Niewłaściwy montaż podgrzewacza.  Niewłaściwe wentylowane kominki na gaz i drewno. Niedrożna kratka wentylacyjna. Używanie urządzeń i pojazdów napędzanych benzyna w pomieszczeniach zamkniętych.

Katowiccy policjanci apelują o sezonowe sprawdzenie piecyków i przypominają, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko za czadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy:

  • gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, nie dopuszczajmy do zaprószenia ognia, a w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;
  • korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
  • nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idzie spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu;
  • pod szczególnym nadzorem miejmy lampiony i świeczki, które zwłaszcza w okresie świątecznym tak lubimy. Upewnijmy się, że lampion jest wykonany z niepalnego materiału i gaśmy świece w nich postawione, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać.

Apelujemy również o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:

  • zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi oraz sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy, czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Powrót na górę strony