Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych 2021
Katowiccy policjanci wraz z partnerami w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach zorganizowali działania profilaktyczne pn. „mandat albo zadanie specjalne”. Podczas akcji funkcjonariusze służb ratunkowych skłaniali kierowców do refleksji pokazując w bezpiecznych warunkach skutki wypadków drogowych spowodowanych najczęściej jazdą z nadmierną prędkością.
W ramach Tygodnia Mobilności we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD - „Europejski dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach” katowiccy policjanci zorganizowali niekonwencjonalne działania profilaktyczno - prewencyjne wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, strażakami z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, ratownikami medycznymi z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach oraz przedstawicielem Zakładu Pogrzebowego „Walicki” w Bytomiu. Celem działań było poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez uświadomienie kierującym pojazdami, jakie są główne przyczyny wypadków drogowych.
W ramach akcji kierowcy, którzy podczas działań popełnili wykroczenie stanęli przed wyborem: mandat czy wykonanie zadania profilaktycznego. Kierowca, który wybrał zadanie miał do wyboru sześć kopert. Los zadecydował, które zadanie miał wykonać. Pierwszym zadaniem było wcielenie się w rolę policyjnego oficera prasowego i zaapelowanie do kierowców przed kamerą o rozsądek i ostrożność w drodze do pracy i domu w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Drugim zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy potrąconemu na przejściu dla pieszych dziecku. Sprawdzić jego czynności życiowe, sprowadzić pomoc, podjąć resuscytację do czasu przybycia karetki. W trzecim zadaniu kierowca miał za zadanie przejść tor ustawiony z pachołków
w specjalnych alkogoglach. Zadanie miało na celu uświadomienie, że przemęczony kierowca reaguje tak samo, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu tj. ma zniekształcone pole widzenia czy spowolniony czas reakcji. W czwartym zadaniu kierowca miał za zadanie „wejść w skórę” strażaka biorącego udział w akcji podczas wypadku drogowego. Kierowca zakładał na siebie elementy ubrania specjalistycznego wykorzystywanego przez strażaka przy działaniach ratowniczo – gaśniczych m.in. hełm, aparat powietrzny na plecy, a do ręki łom, młot lub wąż strażacki, w których należało przejść kilkukrotnie wokół wozu strażackiego. Piąte zadanie polegało na wejściu do symulatora dachowania, aby doświadczyć, jak istotne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa, zabezpieczenie przedmiotów w samochodzie oraz jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego. W szóstym zadaniu kierowca był pomocnikiem pracownika zakładu pogrzebowego na miejscu śmiertelnego wypadku dziecka. Kierowca był zaangażowany do przeniesienia „denata” do czarnego worka, a następnie do karawanu. Ponadto był poproszony o zebranie rzeczy „denata” z inscenizowanego miejsca zdarzenia.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszej akcji będą pamiętali kontrole drogowe, w których brali udział do końca życia oraz będą prowadzić swoje pojazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Prawidłowe wykonanie zadania policjanci wraz z partnerami nagradzali odblaskami, zawieszkami do samochodu z obowiązującymi ograniczeniami prędkościami oraz smyczami z logo Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Dziękujemy wszystkim partnerom za wspólne działania!