Wiadomości

#NieBajka o Porwaniu na kinowym ekranie

Data publikacji 09.07.2021

W ramach „Bezpiecznych wakacji” katowiccy policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą spędzającą wakacje w naszym mieście. Tym razem policjanci z wydziału prewencji katowickiej komendy oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji III spotkali się z dziećmi uczęszczającymi na półkolonie. Podczas spotkania w kinie Helios, które rozpoczęło współpracę z katowicką komendą w ramach działań profilaktycznych, wyświetlono na kinowym ekranie spot #NieBajka o Porwaniu i rozmawiano o bezpieczeństwie z dziećmi.

Tuż przed letnimi wakacjami katowiccy policjanci rozpoczęli kampanię informacyjno-profilaktyczną mającą na celu uświadomić i nauczyć dzieci, młodzież, a także ich rodziców, że na rozmowy o bezpieczeństwie nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego też przygotowano spot #NieBajka o Porwaniu, w którym pokazano jak powinno zachowywać się dziecko, kiedy osoba nieznajoma będzie chciała je uprowadzić. Co zrobić, aby do porwania nie doszło i jak najlepiej zareagować, gdy jednak dojdzie do takiego ataku.

Spot przedstawia historię porwanej dziewczynki, która wyswobodziła się z rąk oprawcy. Jednak jako dorosła kobieta, nadal wraca myślami do tamtych wydarzeń i wspomina co jej się przytrafiło. Jej rozmyślania to instrukcja, ja powinno się zachować dziecko, by się obronić

Z nastaniem wakacyjnych dni policjanci wydziału prewencji katowickiej komendy wspólnie z dzielnicowymi spotkali się z dziećmi biorącymi udział w półkoloniach. Tym razem w kinie Helios, które rozpoczęło współpracę z katowicką komendą w ramach działań profilaktycznych, wyświetlono na kinowym ekranie spot #NieBajka o Porwaniu. Wyświetlony spot był wstępem do rozmowy z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa podczas kontaktu z osobą nieznajomą. W trakcie aż 3 spotkań funkcjonariusze omówili z dziećmi jak stanowczo odmawiać, utrzymywać dystans, a także w jaki sposób mają prawo się bronić, aby wyrwać się potencjalnemu oprawcy i uciec w bezpieczne miejsce. Policjanci przypomnieli również zasady bezpiecznego korzystania z internetu, gdzie właśnie tam dzieci najczęściej mają kontakt z osobą nieznajomą, która może próbować nawiązać już relację w rzeczywistym świcie. Podczas spotkań, w których udział wzięło aż 130 uczniów szkół podstawowych, dzieciaki zostały wyposażone przez policjantów w zakładki do książki zawierające prawidłowe wzorce zachowań w kontakcie z osobą nieznajomą.

Kolejne spotkania już wkrótce.

  • zdjęcie kolorowe: sala kinowa w której są dzieci ze szkoły podstawowej oglądające spot dot. bezpieczeństwa
  • zdjęcie kolorowe: dzieci siedzące na fotelach w kinie podczas profilaktycznego spotkani z policjantami
  • zdjęcie kolorowe: kadr ze spotu #NieBajka o Porwaniu przedstawiający umundurowanego policjanta
  • zdjęcie kolorowe: kadr ze spotu #NieBajka o Porwaniu przedstawiający dziewczynkę wołającą o pomoc
  • zdjęcie kolorowe: kadr ze spotu #NieBajka o Porwaniu przedstawiający zamaskowanego mężczyznę szamotającego się z dziewczynką
  • zdjęcie kolorowe: kadr ze spotu #NieBajka o Porwaniu przedstawiający uciekającą z samochodu dziewczynkę
Powrót na górę strony