Wiadomości

Odłóż telefon i żyj!

Data publikacji 28.05.2021

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, we współpracy z Urzędem Miasta Katowic oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach przeprowadzili akcję pod hasłem „Odłóż telefon i żyj!”. Działania te, mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W trakcie akcji policjanci informowali o zmieniających się przepisach dotyczących korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez przejścia dla pieszych.

Wczoraj odbyła się pierwsza z kilku zaplanowanych w najbliższym czasie akcji katowickiej Policji, Urzędu Miasta Katowice oraz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Działania odbywają się w rejonie przejść dla pieszych i sygnuje je hasło „Odłóż telefon i żyj!”. Termin działań nie jest przypadkowy, bowiem 1 czerwca zmianie ulegają przepisy ruchu drogowego dotyczące ruchu pieszych. W myśl nowych przepisów, zakazuje się przechodzenia przez jezdnię lub torowisko podczas korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni torowisku lub przejściu dla pieszych. Zmiana powyższych przepisów ma na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi, gdyż coraz częściej to zapatrzony w telefon pieszy ulegał wypadkom drogowym.

W trakcie trwania akcji, przy najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych w naszym mieście, umieszczone zostają napisy „Odłóż telefon i żyj!”, promujące dobrą postawę w trakcie przechodzenia przez jezdnię. W tym samym czasie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach informują pieszych o zmianie przepisów i wskazują prawidłowe, zgodne z nowymi przepisami, zachowania w trakcie przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. W trakcie trwania akcji policjanci rozdają również ulotki przypominające o najważniejszych zmianach oraz smycze do kluczy z nadrukami nawiązującymi do nowych przepisów.

Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowych, które obowiązywać będą od 1 czerwca 2021 roku:

 • Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem;
 • Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju;
 • zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych;
 • prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h;
 • kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszając prędkość, tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście;
 • kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

Katowiccy policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Odłóż telefon i żyj! Bądź bezpieczny na drodze!

 • zdjęcie kolorowe: policjant WRD udzielający wywiadu dla stacji telewizyjnej w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych
 • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału ruchu drogowego udzielający wywiadu dla stacji telewizyjnej w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych
 • zdjęcie kolorowe: policjantka rozmawiająca z kobieta na temat nowych przepisów ruchu drogowego
 • zdjęcie kolorowe: pracownicy MZUiM umieszczający napisy przed przejściem dla pieszych
 • zdjęcie kolorowe: pracownicy MZUiM umieszczający napisy przed przejściem dla pieszych "Odłóż telefon i żyj"
 • zdjęcie kolorowe:  napisy przed przejściem dla pieszych "Odłóż telefon i żyj"
 • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału prewencji udzielający wywiadu
 • zdjęcie kolorowe: policjant prewencji rozmawiający z mieszkanką Katowic na temat nowych przepisów ruchu drogowego
 • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający z kobietami na chodniku
 • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający z trzema nastolatkami na temat przepisów dotyczących telefonów komórkowych
 • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający z chłopakiem w czerwonej koszulce
 • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający z młodym mężczyzna w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.34 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.37 MB)

Powrót na górę strony