Wiadomości

Zatrzymani złodzieje samochodów popełnili około 500 przestępstw

Data publikacji 04.02.2021

Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej doprowadzili do zatrzymania sprawców kradzieży samochodów oraz paserstwa. Podejrzani są oni o popełnienie około 500 przestępstw. Policjanci odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt elektroniczny służący do ich kradzieży.

zdjęcie kolorowe: trzech katowickich policjantów z zatrzymanym mężczyzną lezącym na ziem

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, pracowali nad sprawą od kilkunastu miesięcy. Wspólne działania doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstwa samochodowego.

Jak ustalili śledczy, podejrzani w okresie od 2012 do 2019 roku popełnili około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów oraz paserstw. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych. Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie z lipca 2019 roku w Sosnowcu. Tam podejrzani usiłowali włamać się do bankomatu, który został zniszczony przy wykorzystaniu wcześniej skradzionego samochodu. I w tym przypadku ustalono oraz zatrzymano podejrzanych, a następnie przedstawiono im zarzuty. Podczas policyjnych działań kryminalni zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne, służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów, o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

Poczynione ustalenia w ramach prowadzonego śledztwa przyczyniły się na zgromadzenie materiału dowodowego pozwalającego na przedstawienie zarzutów w sumie 13 osobom. Podejrzani brali nie tylko czynny udział w kradzieżach pojazdów, ale również w ich późniejszym demontażu na części, które sprzedawali. Podejrzani, to mieszkańcy wojewódzka śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat.

W zatrzymaniach 8 najbardziej groźnych podejrzanych, brali udział nie tylko policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, ale również funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Katowicach. Kolejnych 5 podejrzanych przebywa obecnie w więzieniach za inne przestępstwa.

Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec 4 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

  • zdjęcie kolorowe: narzędzia zabezpieczone przez katowickich policjantów, które ujawniono przy złodziejach samochodów
  • zdjęcie kolorowe: laptop, kluczyki samochodowe i inny sprzęt służący do kradzieży pojazdów
  • zdjęcie kolorowe: kluczyki samochodowe i inne narzędzia zabezpieczone przez katowickich policjantów
  • zdjęcie kolorowe: urządzenia elektroniczne służące złodziejom do kradzieży pojazdów
  • zdjęcie kolorowe: urządzenie elektroniczne służące z złodziejom do bez kluczykowego otwierania drzwi pojazdów
  • zdjęcie kolorowe: sprzęt elektroniczny służący do kradzieży pojazdów zabezpieczony przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.67 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 663.5 KB)

Powrót na górę strony