Wiadomości

Kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne

Data publikacji 21.12.2020

Dzielnicowi katowickiej piątki sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Mundurowi jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia w związku z coraz niższymi temperaturami. Sprawdzane są nie tylko pustostany, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone i nieużytki znajdujące się na terenie miasta, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.

Od dłuższego czasu na Śląsku panują zimowe warunki, gdzie minusowa temperatura powietrza utrzymuje się zwłaszcza w nocy.To czas aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet na zamarzniecie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i inne osoby potrzebujące schronienia. Osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Po za tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wielu z nich stawia prowizoryczne szałasy i zadaszenia na terenach zielonych. Wszystkim napotkanym wczoraj osobom policjanci oferowali pomoc i wskazywali miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie. Na razie nikt z napotkanych bezdomnych nie chciał skorzystać z oferty placówek dla osób bezdomnych. Większość osób deklarowała wyraźną chęć pozostania w swoich prowizorycznych domach.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 można skorzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987, o której więcej informacji poniżej, oraz z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęcamy do korzystania z aplikacji na smartfon „Śląska Policja” i "Moja Komenda", gdzie w łatwy sposób można skontaktować się ze swoim dzielnicowym i poinformować go o miejscach, w których znajdują się osoby potrzebujące pomocy, a także można sprawdzić aktualności dotyczące bezpieczeństwa ze swojej okolicy.

 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta w miejscu przebywania osób bezdomnych na terenie leśnym.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta przy prowizorycznym szałasie na terenie leśnym.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta świecącego latarką pod mostem.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta zaglądającego pod wiadukt.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta na tle wiaduktu drogowego.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta w pustostanie.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta oraz osobę bezdomną.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta zaglądającego do kanału ciepłowniczego.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta zaglądającego do studzienki.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta w miejscu przebywania bezdomnych na terenie leśnym. Na zdjęciu widać także osoby bezdomne.
 • Zdjęcie kolorowe, na którym widać umundurowanego policjanta zaglądającego do prowizorycznego szałasu.
 • Zdjęcie kolorowe: plakat na żółtym tel napisy koloru czerwonego o treści: Pomoc bezdomnym w okresie zimowym na ternie województwa śląskiego. Informacje o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia uzyskasz dzwoniąc pod całodobowy bezpłatny numer telefonu 987. W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numery alarmowe: 997 - Policja, 998 - Straż Pożarna, 999 - Pogotowie Ratunkowe, 112 - Służby Ratownicze.
Powrót na górę strony