Wiadomości

Czy wiesz, że...?

Data publikacji 04.11.2020

Czy wiesz, że kontrola osobista wykonywana przez policjanta jest szczegółowo opisana w prawie? (część III) Na to i inne pytania odpowiadamy w ramach projektu informacyjno – edukacyjnego „Czy wiesz, że…?

Część III

Kontrola osobista jest czynnością często wykonywaną przez policjantów i jak sama nazwa wskazuje, czynność ta wiąże się ze zgodną z prawem ingerencją w jedną z najbardziej wrażliwych sfer, do których należy nasze ciało, ale także nasza odzież. Zatem prawa i obowiązki policjanta w tym zakresie szczegółowo zostały opisane w prawie.

Z uwagi na powagę tej czynności, a także rozległość regulacji dotyczących przeprowadzania przez policjanta kontroli osobistej, postanowiliśmy opisać dla Państwa tę czynność w kilku częściach. Tym razem skupimy się na sposobie dokonywania tej czynności.

Przypomnijmy podstawę prawną: art. 15 d Ustawy o Policji.

Obowiązki policjanta dokonującego kontroli osobistej:

  • Kontroli osobistej dokonuje policjant tej samej płci, co osoba kontrolowana w miejscu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych.
  • W przypadku gdy kontrola osobista musi być dokonana niezwłocznie, w szczególności ze względu na okoliczności mogące stanowić zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego lub mienia, może jej dokonać policjant płci odmiennej niż osoba kontrolowana, także w miejscu niespełniającym warunku, o którym mowa w pkt 1, w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby kontrolowanej.
  • Podczas kontroli osobistej może być obecna osoba przybrana przez dokonującego czynności, a w przypadku gdy nie uniemożliwi to przeprowadzenia kontroli osobistej albo nie utrudni jej przeprowadzenia w istotny sposób, podczas kontroli osobistej może być obecna także osoba wskazana przez osobę kontrolowaną.
  • Osoba kontrolowana jest obowiązana umożliwić policjantom dokonanie czynności takich jak na przykład sprawdzenie zawartości odzieży, obuwia, zawartości podręcznego bagażu oraz innych posiadanych przedmiotów, a nawet jamy ustnej, nosa, uszu oraz włosów.
  • Po zakończeniu kontroli osobistej policjant poucza osobę kontrolowaną o prawie do złożenia zażalenia na tę czynność do sądu rejonowego oraz o prawie do żądania sporządzenia protokołu z kontroli osobistej.

Uwaga: Więcej o zażaleniu na tę czynność oraz sposobie dokumentowania tej czynności można będzie się dowiedzieć w części IV.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że...?"

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony