Wiadomości

8 ogólnodostępnych alkomatów działa w Katowicach

Data publikacji 08.01.2020

W Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach i 7 komisariatach, można skorzystać z ogólnodostępnych urządzeń do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Nowoczesne alkomaty zostały zakupione dzięki środkom przekazanym przez Urząd Miasta w Katowicach. Urządzenia zamontowane zostały w poczekalniach komisariatów, gdzie każdy może samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie.

Każdy, kto uzna, że zanim usiądzie za kierownicą samochodu, potrzebuje badania stanu swojej trzeźwości, może skorzystać z takiego badania w katowickiej komendzie i 7 komisariatach. Pod koniec 2017 roku alkomaty zostały zainstalowane w poczekalni Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przy ulicy Lompy, a także w Komisariacie I przy Żwirki i Wigury 28, Komisariacie IV przy ulicy Policyjnej 7, Komisariacie VI przy Stawowej 8 oraz Komisariacie VII przy ulicy Tysiąclecia. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach niedawno zostały zainstalowane kolejne 3 alkomaty w poczekalni Komisariatu II przy ul. Iłłakowiczówny 2, a także w Komisariacie III przy ul. Książęcej 20 i w Komisariacie V przy ul. Lwowskiej 7. Dzięki takiemu rozmieszczeniu urządzeń mieszkańcy każdej dzielnicy, będą mieli całodobową możliwość sprawdzania stanu trzeźwości bez angażowania do tej czynności dyżurnych.

Sfinansowane przez Urząd Miasta Katowice alkomaty to najnowszej generacji urządzenia, przeznaczone do użytkowania w miejscach publicznych. Łączny ich koszt to ponad 17 tys. zł. Badanie alkomatem zainstalowanym w poczekalniach jest prostą i całkowicie bezpłatną czynnością.

Dzięki zainstalowanemu urządzeniu, każdy odpowiedzialny kierowca może zweryfikować swój stan trzeźwości i wsiąść za kierownicę bez narażanie się na odpowiedzialność karną za kierowanie pod wpływem alkoholu. Jak bardzo są to potrzebne urządzenia wskazuje liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących na terenie Katowic. Tylko w 2019 roku katowicka drogówka zatrzymała aż 879 kierujących pod wpływem alkoholu: 410 odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, 344 za kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu, 78 rowerzystów za kierowanie w stanie nietrzeźwości i 47 rowerzystów za kierowanie po spożyciu alkoholu.

  • zdjęcie kolorowe: instrukcja obsługi alkomatu zamieszczonego w poczekalni komisariatu
  • zdjęcie kolorowe:  alkomat zamieszczony w poczekalni komisariatu
  • zdjęcie kolorowe: mężczyzna korzystający alkomatu zamieszczonego w poczekalni komisariatu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.53 MB)

Powrót na górę strony