Wiadomości

Dzielnicowi rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 26.11.2019

Dzielnicowi z Komisariatu VII Policji w Katowicach rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie. W czasie spotkania policjanci ostrzegali przed oszustami wyłudzającymi pieniądze, którzy działają pod różnymi legendami, apelowali o noszenie elementów odblaskowych i przypomnieli zasady opieki nad małoletnimi wnukami.

Spotkanie z seniorami zorganizowali dzielnicowi z Komisariatu VII Policji w Katowicach. Asp. szt. Tomasz Sołtysiak, asp. Paweł Uryniak, mł. asp. Andrzej Maniera i sierż. szt. Mateusz Urbańczyk zaprosili seniorów do pomieszczeń parafii Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach, gdzie mogli porozmawiać na temat ich bezpieczeństwa.

zdjęcie kolorowe: policjanci podczas spotkania z seniorami

Policjanci przede wszystkim skupili się na omówieniu oszustw, gdzie najczęściej pokrzywdzonymi są właśnie osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich zaufanie i podają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści wmawiają starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy przez pracowników banków, a nawet listonoszy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Czasem proszą o pozostawienie pieniędzy we wskazanym przez siebie miejscu np. w śmietniku. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia. Dzielnicowi apelowali do seniorów, aby natychmiast kończyli takie rozmowy telefoniczne, nie tłumacząc się oszustom i nawiązali kontakt z prawdziwą Policją.

Zdjęcie kolorowe: policjanci z komisariatu VII Policji w Katowicach podczas spotkania z seniorami

W kontakcie z policjantami poza numerami alarmowymi 112 i 997 pomóc może bezpłatna aplikacja na telefon komórkowy „Moja Komenda”. Można w niej wyszukać swojego dzielnicowego wpisując jego nazwisko lub swój adres zamieszkania. W aplikacji znajdują się dane kontaktowe dzielnicowego (nr telefonu stacjonarnego, nr telefonu komórkowego, a także adres e-mail i nr kontaktowy do komisariatu), które ułatwiają nawiązanie kontaktu z policjantem obsługującym dany rejon służbowy. Aplikację, która działa na terenie całego kraju, należy pobrać i bezpłatnie zainstalować na telefonie komórkowym.

zdjęcie kolorowe: plakat promujący bezpłatną aplikację Moja Komenda

Kolejnym narzędziem, które ułatwia kontakt z policjantami jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wirtualna mapa funkcjonuje od września 2016 roku. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon. Użytkownicy pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dodatkowo, podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest również wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć. Policjanci przypomnieli, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Policjanci zwrócili uwagę, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych – 112 i 997.

zdjęcie kolorowe: baner promujący Krajowa Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Najważniejszą częścią spotkania był jednak dialog z seniorami na temat bezpieczeństwa w poszczególnych rejonach. Uczestnicy spotkania zgłaszali problemy, jakie zauważają w ich miejscu zamieszkania oraz rozmawiali o nich z dzielnicowymi odpowiedzialnymi za poszczególne rejony służbowy. Współpraca z mieszkańcami w zakresie poprawy bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla mundurowych. Ich sugestie i uwagi pomagają policjantom w codziennej służbie.

zdjęcie kolorowe: dzielnicowi i ksiądz podczas spotkania z seniorami

Powrót na górę strony