Wiadomości

Wspólnie debatowali o bezpieczeństwie

Data publikacji 05.11.2019

Policjanci z Komisariatu III Policji w Katowicach spotkali się z mieszkańcami Ligoty, Brynowa i Panewnik podczas debaty, w trakcie której rozmawiali o bezpieczeństwie. Debata odbyła się w ramach cyklu spotkań pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

zdjęcie kolorowe: policjanci z Komisariatu III Policji w Katowicach podczas debaty społecznej z mieszkańcami

Do rozmów na temat bezpieczeństwa policjanci z Komisariatu III Policji w Katowicach tym razem zaprosili mieszkańców Ligoty, Brynowa i Panewnik. Spotkanie, w którym uczestniczył również Zastępca Komendanta komisariatu podinsp. Krzysztof Aust, odbyło się Szkole Podstawowej nr 67 ul. Zielona 5 w Katowicach. Debata była okazją do przeprowadzenia dyskusji dotyczącej zagrożeń, które mieszkańcy katowickich dzielnic zgłaszają dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także planów priorytetowych dzielnicowych. Uczestnikom debaty przypomniano również o bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe „Moja Komenda” oraz omówiono program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Dzielnicowy bliżej nas”.

Z ramienia policji w debacie uczestniczyli również Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji III w Katowicach asp. szt. Grzegorza Pawłowski, funkcjonariusza Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach st. sierż. Łukasz Oślizło oraz dzielnicowi st. asp. Arkadiusza Olejniczak, sierż. szt. Łukasza Jażwiec i st. sierż. Patryk Nowotarski.

zdjęcie kolorowe: policjanci z Komisariatu III Policji w Katowicach podczas debaty społecznej z mieszkańcami

Podczas spotkania policjanci przedstawili charakterystykę rejonu podległego komisariatowi także omówili zasady służby pełnionej przez dzielnicowych, ze szczególnym uwzględnianiem realizacji planów priorytetowych.

W rozmowach o bezpieczeństwie nie mogło zabraknąć zagadnień związanych z ruchem drogowym i bezpiecznym poruszaniu się po Katowicach. Policjanci przypomnieli o zmianie przepisów dotyczących zasad jazdy na tzw. „suwak”, zachowania kierujacych podczas kontroli drogowej, a także przepisów obowiązujących w zakresie tworzenia „korytarza życia”, który umożliwia szybkie dotarcie służb ratunkowych do miejsca zdarzenia.

W trakcie debaty omówiono również temat programy profilaktyczno – edukacyjnych skierowane do seniorów, młodzieży oraz kobiet. Przedstawione zostały zadania, a także konkretne działania jakie katowiccy policjanci podejmują w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Szczególną uwagę uczestników debaty zwrócono na sposób wyłudzania pieniędzy na tzw. „wnuczka” i „policjanta”, a także za pomocą aplikacji BLIK”. Przekazano broszury informujące o sposobach działania przestępców, aby rozpropagować informacje wśród członków rodzin i sąsiadów. Najważniejszą częścią debaty był jednak dialog z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach. Uczestnicy spotkania zgłaszali problemy, jakie zauważają w ich miejscu zamieszkania oraz rozmawiali o nich z dzielnicowymi odpowiedzialnymi za poszczególne rejony służbowy. Wyczerpujących odpowiedzi na pytania mieszkańców udzielał również Zastępca Komendanta Komisariatu III Policji w Katowicach podinsp. Krzysztof Aust. Kolejne spotkania z mieszkańcami już wkrótce.

zdjęcie kolorowe: policjanci z Komisariatu III Policji w Katowicach podczas debaty społecznej z mieszkańcami

Powrót na górę strony