Wiadomości

Czy wiesz, że …?

Data publikacji 11.10.2019

Czy wiesz, jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego? Na te i inne pytania odpowiadamy w ramach projektu informacyjno – edukacyjnego „Czy wiesz, że …?”

Polska jest bezpiecznym krajem, ale tak samo jak terroryzm nie zna granic, tak też nie wiadomo, czy jakaś osoba niezrównoważona psychicznie nie zaatakuje w sytuacji dla nas najmniej spodziewanej. Zagrożenia, na przykład o incydencie bombowym, nie wolno lekceważyć i zawsze trzeba zachowywać czujność. Przebywając w większych skupiskach ludzi staraj się zwracać uwagę na podejrzane i dziwnie zachowujące się osoby np. zdenerwowane bez wyraźnej przyczyny, sprawiające wrażenie, że są pod wpływem narkotyków, ubrane nieadekwatnie do pory roku lub pogody, próbujące zostawiać pakunki w publicznych miejscach. Zwracaj uwagę na będące bez opieki pakunki, reklamówki, plecaki, a nawet samochody pozostawione w miejscach do tego nie przeznaczonych. Podejrzanych pakunków nigdy nie dotykaj.

  • Pamiętaj! O każdej podejrzanej sytuacji należy powiadomić patrol Policji albo zadzwonić na nr 112 i w zwięzły sposób przekazać komunikat o zagrożeniu, odpowiadać na pytania — liczy się czas.
  • Pamiętaj! Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają i przeszukują osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
  • Pamiętaj! Po ogłoszeniu ewakuacji zachowaj spokój i opanowanie, wykonuj polecenia wydawane przez służby, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon.
  • Pamiętaj! Po ogłoszeniu ewakuacji opuść obiekt tak szybko jak to możliwe, zabierając rzeczy osobiste.
  • Pamiętaj! Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne Policji.
  • Pamiętaj! Jeżeli widziałeś jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, postaraj się zapamiętać ich wygląd.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?": http://policja.pl/pol/aktualnosci/178486,Czy-wiesz-ze-nowy-projekt-informacyjno-edukacyjny-Policji.html 

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony