Wiadomości

Ostrzegali przed oszustami

Data publikacji 27.09.2019

Katowiccy dzielnicowi regularnie prowadzą działania prewencyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Są one ukierunkowane przede wszystkim na zwiększenie uwagi i dbałości osób starszych o ich własne bezpieczeństwo, a także ich mienia. Dzielnicowy st. sierż. Łukasz Kloc wspólnie z przedstawicielem banku NBP już po raz kolejny spotkali się z seniorami.

zdjęcie kolorowe: dzielnicowy z Komisariatu V Policji w Katowicach podczas spotkania z seniorami

Dzielnicowy „katowickiej piątki” oraz policjanci z zakresu profilaktyki KMP w Katowicach cyklicznie organizują, ale również przyjmują zaproszenia na spotkania z seniorami. Ich celem jest uświadamianie problemu oraz przekazywanie ostrzegawczych informacji i instrukcji, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.

Dzielnicowy oraz zaproszony przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego w trakcie wizyty rozmawiali z seniorami o metodach i technikach jakie stosują przestępcy oraz radzili, jak uchronić się przed utratą swoich pieniędzy. Podkreślali, że sprawcy bardzo często wykorzystują kradzież danych osobowych by „na ich konto” wziąć kredyt. Wskazano sposoby rozpoznawania i zabezpieczeń gotówki, aby nie zostać potencjalnym właścicielem fałszywki. Wskazano także miejsca, gdzie można szukać porad dotyczących autentyczności środków płatniczych. Przekazano informację o toku postępowania w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia banknotów.

Mundurowy przestrzegał, że aktualnie osoby o nieuczciwych zamiarach podszywają się również pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa jest gwarancją tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.

Tym razem spotkanie odbyło się w Klubie 13 w Katowicach przy ul. Racławickiej w ramach cyklu spotkań z seniorami. Kolejne spotkania odbędą się:

  • 10 października 2019 r. - w spotkaniu udział weżmie również przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
  • 14 listopada 2019 r. - w spotkaniu udział weżmie również przedstawiciel Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach,
  • 21 listopada 2019 r. - w spotkaniu udział weźmie również przedstawiciel  Straży Pożarnej,

na które serdecznie zapraszamy seniorów.

zdjęcie kolorowe: dzielnicowy z Komisariatu V Policji w Katowicach podczas spotkania z seniorami

Powrót na górę strony