Wiadomości

O bezpiecznym podróżowaniu środkami komunikacji miejskiej

Data publikacji 26.09.2019

Jak bezpiecznie podróżować środkami komunikacji publicznej rozmawiali katowiccy policjanci podczas festynu zorganizowanego w ramach Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy mogli zwiedzić zajezdnie, obejrzeć wystawę o historii tramwajów oraz spotkać się z mundurowymi, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie.

zdjęcie kolorowe: policyjni profilaktycy podczas dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach

Katowiccy policjanci zajmujący się profilaktyką podejmują współpracę z wieloma podmiotami, którym zależy tak jak mundurowym, na bezpieczeństwie mieszkańców stolicy śląskiej aglomeracji. Podczas Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach policyjni profilaktycy wzięli udział festynie, podczas którego rozmawiali z uczestnikami imprezy jak bezpiecznie podróżować środkami komunikacji miejskiej. Policyjne stoisko było oblegane przez odwiedzających zajezdnię. Mieszkańcy przy okazji rozmów o bezpieczeństwie mogli poddać się badaniu daktyloskopijnemu, wziąć udział w konkursach i zabawach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oczywiście mogli usiąść za kierownica policyjnego radiowozu i uścisnąć łapę Sznupka – maskotki policyjnej. Ponadto policjanci przypominali jak należy chronić swoje mienie, aby nie stać się ofiarą kieszonkowców podróżując tramwajem czy też autobusem.

Przypominamy zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską:

  • Uważaj na kieszonkowców! Nie trzymaj pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu, schowaj je do różnych części ubrania. Noś przy sobie tylko niezbędną ilość gotówki.
  • Pilnuj swojego bagażu! Torebkę na krótkim pasku przewieszoną przez ramię przyciśnij mocno do ciała. Torebkę na pasku trzymaj zawsze z przodu. Złodziejowi będzie trudniej się do niej dostać.
  • Zachowaj szczególną czujność podczas wsiadania i wysiadania z autobusu czy tramwaju. Wtedy najczęściej kieszonkowcy dokonują kradzieży.
  • Zajmuj miejsce w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze) oraz wybieraj miejsca blisko kierowcy, motorniczego.
  • Reaguj i pomagaj! W przypadku, gdy w środkach komunikacji miejskiej jesteś świadkiem lub ofiarą kradzieży zawiadom o tym kierowcę, motorniczego lub zadzwoń na numer alarmowy 112.
  • Pamiętaj podróżując pod wpływem alkoholu lub środków odurzających ułatwiasz zadanie złodziejowi.
  • zdjęcia kolorowe: policyjni profilaktycy podczas Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach
  • zdjęcia kolorowe: policyjni profilaktycy podczas Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach
  • zdjęcia kolorowe: policyjni profilaktycy podczas Dni Otwartych Zajezdni Tramwajowej w Katowicach
Powrót na górę strony