Wiadomości

Kobieta, która posłużyła się cudzą kartą, usłyszała zarzuty

Data publikacji 25.09.2019

W połowie września na portalu internetowym KMP Katowice opublikowano wizerunek kobiety, która w sklepie posłużyła się cudzą kartą. Sam zgłosiła się na komisariat, gdy ujrzała swój wizerunek w mediach. Podejrzana przyznała się do winy i dobrowolnie poddała karze.

Katowiccy policjanci wykorzystują nagrania z kamer monitoringu, które publikują, prosząc internautów o pomoc w ustaleniu tożsamości sprawców. Ta metoda się sprawdza – społeczeństwo coraz chętniej współpracuje ze swoją Policją, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Bardzo pomocny jest również fakt rozpowszechniania policyjnych komunikatów o sprawcach przestępstw przez media – telewizję, prasę, radio i internet. Dzięki tej współpracy, sprawcy niejednokrotnie sami zgłaszają się na policję, gdy ujrzą swój wizerunek w mediach.

Tak było i tym razem. Sprawczyni, która posłużyła się w sklepie cudzą kartą, sama zgłosiła się na komisariat po tym, jak zobaczyła swój wizerunek w mediach. Policjanci z V komisariatu przesłuchali już kobietę i przedstawili zarzut kradzieży z włamaniem. Podejrzana przyznała się do winy i chce dobrowolnie poddać karze. Tłumaczyła, że kartę znalazła niedaleko sklepu i zapłaciła nią za swoje zakupy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zareagowały na komunikat. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach warto reagować. Brak reakcji równa się akceptacji. Dziękujemy również mediom, które opublikowały policyjny komunikat. To dzięki Wam, komunikat dotarł do jeszcze szerszego grona odbiorców. Pamiętajmy, że publikowanie wizerunków ma też wymiar prewencji ogólnej - gdy ktoś widzi taką publikację w lokalnych mediach, a także reakcję społeczeństwa, która nie zgadza się na takie zachowania, być może zrodzą się w nim obawy przed podobnym postępowaniem.

Powrót na górę strony