Wiadomości

Zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu

Data publikacji 25.09.2019

Tylko od początku tygodnia katowiccy policjanci zatrzymali aż 8 nietrzeźwych kierujących i 6, którzy prowadzili pojazd po użyciu alkoholu. Zatrzymanym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Pozostali kierujący odpowiedzą za popełnienie wykroczenia. Im również zatrzymano prawo jazdy. Wśród pijanych kierujących był również rowerzysta. Apelujemy o rozsądek i nie wsiadanie za kółko na podwójnym gazie.

zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów wydziału ruchu drogowego podczas kontroli trzeźwości kierujących pojazdami

Katowiccy policjanci, którzy dbają w swojej służbie o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta, tylko od początku tygodnia zatrzymali aż 8nietrzeźwych kierujących i 6, którzy prowadzili pojazd po użyciu alkoholu. Wśród pijanych kierujących znalazł się również 42-letni mieszkaniec Katowic, który na ulicy Gen. Zygmunta Waltera Jankego jechał na rowerze. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna poruszając się jednośladem, miała prawie promil alkoholu w organizmie. Zatrważające jest to, że aż 6 nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych w poniedziałkowy poranek w ciągu 2,5 godziny. Katowiccy policjanci szczególnie apelują do kierowców, którzy po weekendzie muszą wyruszyć w podróż, aby w rozsądny sposób planowali spędzanie czasu wolnego tak, aby w poniedziałkowy poranek mogli bezpiecznie i zgodnie z przepisami kierować pojazdami.

Katowiccy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Policjanci przypominają również, że zgodnie z przepisami za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 3 lat więzienia.

Powrót na górę strony