Wiadomości

Zatrzymali 177 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości

Data publikacji 11.09.2019

Od maja 2018 roku, katowiccy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali 177 osób poszukiwanych. Osoby te ukrywały się, gdyż za popełnione przestępstwa orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności. Zatrzymani już zostali osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych.

W referacie poszukiwań i identyfikacji osób katowickiej komendy pracują policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych, a także „tropieniem” osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem. Skazane prawomocnymi wyrokami powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywają się. Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwani trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Tylko od maja 2018 roku, czyli od chwili powstania referatu, policjanci „wytropili” aż 177 osób ukrywających się przed organami ścigania. Prowadzili również czynności w sprawie 63 zaginięć.

Jednym z najdłużej poszukiwanych przez policjantów był 44-letni obywatel Ukrainy, który ukrywał się od 2000 roku. Mężczyzna poszukiwany był do sprawy rozboju. Jak ustalili kryminalni, przez wiele lat ukrywał się poza granicami Polski, często zmieniając adresy zamieszkania. Kiedy tylko policjanci ustalili, że może wrócić do naszego kraju, został zatrzymany i osadzony w areszcie.

Wśród osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, bardzo często są poszukiwane kobiety. 50-latka, którą sąd skazał na 8 lat pozbawienia wolności za oszustwa gospodarcze, ukrywała się przez kilka lat na terenie Niemiec. Kiedy wróciła dosłownie na kilka dni do Polski, aby wziąć udział w ślubie swojego syna, została zatrzymana przez policjantów. Kobieta obecnie przebywa w zakładzie penitencjarnym.

Aby policjanci skutecznie mogli zrealizować swoje obowiązki i doprowadzić osoby poszukiwane do zakładu karnego, często zatrzymują osoby w nietypowych miejscach. Tak było w przypadku 28-latka, który poszukiwany był do odbycia wyroku za bójkę i zniszczenie mienia. Mężczyzna został zatrzymany, kiedy ćwiczył w jednej z siłowni w Sosnowcu. Najbliższe 8 miesięcy zatrzymany spędzi „za kratkami”. Natomiast mężczyzna, który został zatrzymany podczas spotkania towarzyskiego w chorzowskim parku, ukrywał się przez 3 lata. 40-latek zrezygnował z własnego mieszkania i ukrywał się wśród swoich znajomych, co chwila zmieniając lokal, w którym nocował. Mężczyzna „wpadł”, kiedy ze znajomymi wyszedł na przysłowiowe piwo. Najbliższe 4 lata spędzi w zakładzie karnym.

Przez 3 lata poszukiwany również był 30-letni włamywacz, który oprócz zarzutów włamań poszukiwany był za przywłaszczenia mienia. W wyniku pracy operacyjnej, policjanci ustalili, że mężczyzna przebywa w jednej z katowickich dzielnic. On również najbliższe 4 lata będzie osadzony w więzieniu.

Powrót na górę strony