Wiadomości

Wojewódzkie eliminacje ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku" już za nami

Data publikacji 06.09.2019

Znamy już zwycięzców wojewódzkich eliminacji XII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce i tytuł najlepszego dzielnicowego w województwie śląskim zdobył st. sierż. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, na drugim miejscu uplasował się jego kolega z jednostki st. sierż. Mateusz Jaroch. Najlepszym kierownikiem dzielnicowych został natomiast asp. sztab. Krzysztof Góra z komendy w Piekarach Śląskich. W październiku będą oni reprezentowali nasz garnizon w ogólnopolskim finale zawodów.

Dzielnicowy jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Dzisiaj zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Organizatorem zawodów był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a zmagania zawodników oceniali mundurowi z prewencji, instruktorzy strzelań policyjnych oraz policyjni psychologowie. Głównym sędzią zawodów zawodów był Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł. insp. RadosławWola.

Rywalizacja trwała od środy. Pierwszego dnia uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta i pomoc w rozwiązaniu jego problemu. Dzielnicowy musiał zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji, co do rozstrzygnięcia sprawy. Komisja konkursowa oceniała znajomość zagadnień prewencji, prawa i psychologii zawodników. Szczególnie ważne były m. in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań. Drugim wyzwaniem tego dnia było sprawdzianem umiejętności strzeleckich. Ta część konkursu wymagała od mundurowych nie tylko celnego oka. Ważne było również m. in. odpowiednie zachowanie bezpośrednio przed, jak i po zakończeniu strzelania, a także przyjęta postawa strzelecka. A wszystko to pod czujnym okiem policyjnych strzelców z wydziału doboru i szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej.

W czwartek swoimi umiejętnościami na strzelnicy musieli wykazać się kierownicy rewirów dzielnicowych. Dzisiaj wszyscy musieli zmierzyć się z rozwiązaniem testu z ogólnej wiedzy policyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem służby dzielnicowego i kierowaniem rewirem dzielnicowych przez przełożonego.

Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym kierownikiem  dzielnicowych został asp. Szt. Krzysztof Góra z komendy w Piekarach Śląskich, a najlepszym dzielnicowym w naszym województwie okazał się st. sierż. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, który ma już na swoim koncie spore sukcesy w policyjnych konkursach. Policjant ten w 2017 roku wraz ze swoim kolegą zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie „Patrol Roku”, który odbył się w Słupsku.

 

Klasyfikacja końcowa końcowa konkursu:

Najlepszy dzielnicowy:

 • I miejsce - st. sierż. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach,
 • II miejsce – st. sierż. Mateusz Jaroch z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach,
 • III miejsce – asp. Tomasz Bojanek z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie.

Najlepszy kierownik rewiru dzielnicowych:

 • I miejsce - asp. sztab. Krzysztof Góra z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich,
 • II miejsce – asp. sztab. Marcin Płazik z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.
 • III miejsce – asp. sztab. Krzysztof Tacka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc wśród dzielnicowych i najlepszy kierownik rewiru będą reprezentowali śląski garnizon w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w dniach w październiku w Szkole Policji w Katowicach.

Zwycięzcom konkursu puchary oraz nagrody rzeczowe wręczyli: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn oraz przedstawiciele: Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Urzędu Miasta Katowice. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi, rzeczowymi oraz pamiątkowymi dyplomami. Wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za udział, a zwycięzcom i laureatom gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!

 • Dowódca uroczystości składa meldunek insp. Romanowi Rabsztynowi - Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach
 • Puchary
 • Policjanci siedzący na auli podczas podsumowania wojewódzkich eliminacji konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Przemówienie Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Katowicach mł. insp. Radosława Woli.
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn nagradza laureata wojewódzkich eliminacji konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn nagradza zwycięzcę w kategorii najlepszy kierownik rewiru dzielnicowych w wojewódzkich eliminacjach do konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Przedstawiciele urzędów gratulują zwycięzcom
 • Puchar trzymany przez policjanta
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn nagradza zdobywcę 1 miejsca w wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn nagradza zdobywcę 2 miejsca w wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn nagradza zdobywcę 3 miejsca w wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Zwycięzcy w kategorii najlepszy dzielnicowy w wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Zwycięzcy w kategorii najlepszy kierownik rewiru dzielnicowych w wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn przemawia podczas podsumowania wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn podczas przemówienia
 • Policjanci i goście podczas podsumowania wojewódzkich eliminacji do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Policjanci siedzący na auli podczas podsumowania wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Policjanci siedzący na auli podczas podsumowania wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Policjant trzyma puchar, w tle inni policjanci
 • Zdjęcie grupowe ze zwycięzcami podczas podsumowania wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
 • Zdjęcie grupowe ze zwycięzcami podczas podsumowania wojewódzkich eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Dzielnicowy Roku"
Powrót na górę strony