Wiadomości

Uwaga na oszustów podszywających się pod policjantów

Data publikacji 01.08.2019

Katowiccy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod policjantów i wyłudzają pieniądze. Najczęściej dzwonią do osób starszych i informują ich, że pieniądze zdeponowane w banku są zagrożone i natychmiast trzeba je wypłacić. Często informują, że ktoś z rodziny miał wypadek, albo że będą brać udział w policyjnej akcji. Apelujemy do rodzin seniorów, aby rozmawiali z najbliższymi o zagrożeniach związanych z oszustami.

Katowiccy policjanci ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawna niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest policjantem i zagrożone są Twoje pieniądze w banku lub Twoim krewnym coś się wydarzyło: wypadek, choroba, zatrzymanie przez policjantów
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa policyjna akcja, która pozwoli zatrzymać oszustów
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, a jeśli nie masz pieniędzy pada prośba o zaciągniecie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie, pozostawienie w umówionym miejscu (np. koszu na śmieci w centrum miasta), lub wykonanie przelewu

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz ...

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję …, już wiesz, że dałaś/eś się oszukać. Straciłaś/eś wszystkie oszczędności życia!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten numer, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę lub wykonaj połączenie z innego telefonu (np. od sąsiada)
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presją czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi natychmiast poinformuj Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu np. od sąsiadki). Pamiętaj połączenia z numerem 112 są bezpłatne.

Nie dajmy przestępom szansy!. Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia!. Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniący postępuje w podany powyżej sposób NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ.

Powrót na górę strony