Wiadomości

„PROFILAKTYCZNY GŁOS DROGOWY”, czyli partnerstwo dla bezpieczeństwa na drodze

Komenda Miejska Policji w Katowicach dzięki współpracy z partnerami działającymi w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego stworzyła innowacyjny program informacyjno-edukacyjny, pn. „Profilaktyczny Głos Drogowy”. Program, którego inauguracja odbędzie się z pierwszym dniem września 2018 roku, zrzesza partnerów w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach naszego miasta… zgodnie z sentencją „Połączenie sił to początek… Pozostanie razem to postęp… wspólna praca to sukces!”.

„Profilaktyczny Głos Drogowy” to program profilaktyczny skierowany do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zawiera w sobie szereg działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo na drodze, w tym dobrze znane mieszkańcom Katowic akcje, tj. „Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły”, czy „Jestem dzieckiem MAM MOC!”. Głównym celem przedmiotowego projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w wyniku ograniczenia liczby zdarzeń drogowych na terenie miasta Katowice. Osiągnięcie zamierzonego celu przewiduje się przez realizację skoordynowanych działań na szczeblu miejskim. Realizacja programu „Profilaktyczny Głos Drogowy” byłaby niemożliwa bez wsparcia takich partnerów jak: 

  • Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Katowicach,
  • Wydział Promocji Urzędu Miasta w Katowicach,
  • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach,
  • Straż Miejska w Katowicach,
  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach,
  • Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), 

oraz organizacji pożytku publicznego: Automobilkub Śląski, Stowarzyszenie „Rowerowe Katowice”, Stowarzyszenie „Moto Pistons Górny Śląsk”. Wspólne połączenie sił pozwala na mobilizację działań i dotarcie do większej grupy odbiorców, tj. motocyklistów, pieszych, rowerzystów oraz kierowców. 

Program „Profilaktyczny Głos drogowy” wdrożony zostaje na okres 2 lat. Podczas tego okresu katowiccy policjanci oraz partnerzy programu poprzez swoje zaangażowanie w realizację projektu przekażą wiedzę dotyczącej obowiązującego prawa drogowego oraz wpłyną na wyobraźnię wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednym z założeń programu jest szerzenie wiedzy z zakresu przepisów na drodze od najmłodszych lat. W związku z powyższym już od września rusza akcja „Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły”, podczas której funkcjonariusze odwiedzą wszystkich uczniów pierwszych klas katowickich szkół podstawowych. Podczas tych spotkań policjanci przeszkolą ponad 2 tysiące dzieci, które zaczynają samodzielnie korzystać z dróg. Akcje rozpocznie pierwszy dzień szkoły, w trakcie którego pod szkołami będzie można spotkać funkcjonariuszy katowickiej policji, straży miejskiej, wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego oraz pracowników KZK GOP. Wszystko to dla bezpieczeństwa na drodze.
Nowopowstały program to szereg działań, nie tylko skierowanych do dzieci ale również do innych uczestników ruchu drogowego. Realizacja jego założeń obejmuje organizację takich akcji jak:
„Jestem dzieckiem MAM MOC!” - ukierunkowane na bezpieczeństwo kierujących pojazdami oraz przewożonych w nich dzieci,
„Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje” – poruszające zagadnienia bezpiecznego poruszania się po drodze i jej otoczeniu podczas trwania ferii zimowych i wakacji,
„Błyśnij dla życia”, „Dojrzali… wspaniali… bo WIDOCZNI”, „Świeć przykładem” – działania odblaskowe zaopatrzające uczestników ruchu drogowego w elementy odblaskowe,
„Daj przykład przechodź na zielonym”, „Patrz i słuchaj” – bezpieczeństwo w otoczeniu przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych,
„Zapory Życia” – działania w okolicach przejazdów kolejowych,
„Jednośladem bezpiecznie do celu” – działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów oraz motocyklistów,
„Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie” – działania promujące bezpieczeństwo motocyklistów,
„NA KOLE… bezpiecznie i zdrowo” – bezpieczeństwo i przepisy dotyczące rowerzystów,
„Rozsądne parkowanie”, 
„Mikołajkowy głos drogowy”,
„Powól żyć włącz mijania”, 
„Katowickie Tempo 30”,  i wiele wiele innych…
Dla prawidłowego wdrażania programu powstała Grupa Robocza składająca się z przedstawicieli partnerów. Zadaniem Grupy Roboczej jest systematyczne spotykanie się w celu analizy rezultatu przeprowadzonych działań oraz planowania przyszłych inicjatyw. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w ostatnich tygodniach sierpnia.
Wiążemy nadzieję, że dzięki nowym rozwiązaniom i inicjatywie partnerów, program „Profilaktyczny Głos Drogowy” przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w mieście Katowice. 
 

Powrót na górę strony