Bo liczy się człowiek…
Policjanci z Katowic i Zabrza oraz nauczyciele i uczniowie z katowickich szkół wzięli udział w projekcie pn. ''Bo liczy się człowiek”. Młodzież wraz z opiekunami i policjantkami uczestniczyła w całodniowych zajęciach antydyskryminacyjnych poświęconych m. in. zjawiskom stereotypizacji, mowie nienawiści, hejtowi w Internecie oraz dyskryminacji rasowej. Ważnym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
''Bo liczy się człowiek” - pod takim hasłem 3 listopada odbyły się zajęcia antydyskryminacyjne, w których udział wzięli uczniowie z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura, a także ich opiekunowie: Edyta Solak - Kulig, Małgorzata Kuras- Bosowska i Justyna Sroka. Młodzieży towarzyszyła także st. asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz sierż. szt. Agnieszka Żyłka z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.
Uczestnicy projektu zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie poznali historię miejsca rasistowskich podstaw ideologii nazistowskiej i Auschwitz jako jej realizacji. Następnie udali się do Centrum Żydowskiego, gdzie nastąpiło podsumowanie i omówienie wizyty w Auschwitz, ze szczególnym naciskiem na mechanizmy stereotypizacji i dyskryminacji ofiar obozu. Podczas pracy indywidualnej i grupowej zwrócono uwagę, jak uprzedzenia wpływają na postrzeganie innych grup społecznych i czym jest oraz jak może mieć skutki stosowanie mowy nienawiści. Następnie policjanci, młodzież i opiekunowie pracowali nad wspólnym stanowiskiem dotyczącym działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać negatywnym zjawiskom społecznym.
W opinii uczestników projektu zajęcia bardzo wiele im uświadomiły. Dzięki nim zdali sobie sprawę jak pozornie „niewinne” podleganie stereotypom i uprzedzeniom wobec różnych grup społecznych, może prowadzić do dyskryminacji, przemocy, również fizycznej, aż po akty terroru.
Głównym celem projektu pn.: „Bo liczy się człowiek” jest poszerzenie wiedzy młodzieży w temacie przeciwdziałania mowie nienawiści, przemocy wynikającej z nienawiści, nietolerancji oraz kierowania się stereotypami. Projekt Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu przygotowany został przy współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, a jednym z jego głównych założeń było przeciwdziałanie dyskryminacji oraz reagowanie na akty przemocy i nienawiści obecne w naszym otoczeniu.