Wiadomości

Dbamy o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 24.10.2017

Seniorzy z Bractwa Aktywnego Seniora z osiedla Witosa wczoraj spotkali się z przedstawicielami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz strażakiem z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Katowicach, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Spotkania odbyły się w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

W pierwszej części seniorzy spotkali się z przedstawicielami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach p. Grażyną Mendoń oraz p. Krzystofem Dudą. Goście w bardzo ciekawy sposób przekazali uczestnikom jak działa numer ratunkowy 112. Seniorzy m.in. dowiedzieli się kto obsługuje numer alarmowy, jak przekazywane są informacje służbom ratunkowym oraz jak skutecznie zgłaszać nagłe zagrożenia. Ponadto seniorzy poszerzyli swoją wiedzę z pierwszej pomocy. Dowiedzieli się m.in. jak pomóc małemu dziecku, które zakrztusiło się, jak udzielić pomocy osobie nieprzytomnej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały edukacyjne z napisem „Na ratunek 112” m.in. torby i odblaski zwiększające bezpieczeństwo.

W drugiej części seniorzy spotkali się z Zastępcą Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Katowicach – Piotrowicach kpt. Sławomirem Krylą, który w przystępny sposób przybliżył działalność straży pożarnej, opowiedział o prowadzonej profilaktyce oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Seniorzy m.in. dowiedzieli się jak dbać o własne bezpieczeństwo jeśli posiadamy piec „junkersa”, aby nie zatruć się tlenkiem węgla oraz jak uniknąć pożaru. Na zakończenie wśród uczestników spotkania wylosowano osobę, której przekazano elektroniczny czujnik tlenku węgla.

Powyższe działania wpisują się w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Zapamiętaj! 

Na NUMER ALARMOWY 112 zgłaszamy tylko NAGŁE ZARGOŻENIA, KIEDY POTRZEBNA JEST NATYCHMIASTOWA INTEREWNCJA SŁUŻB POMOCOWYCH!!!

SKUTECZNE ZGŁOSZENIE ALARMOWE:

  • Słuchaj operatora i odpowiadaj na pytania
  • Postaraj się opanować emocje
  • Podaj miasto, ulicę, nr domu, gdzie stwierdziłeś zagrożenie
  • Krótko opisz co widzisz, co się stało
  • Operator kończy rozmowę

Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla:

  • Kontroluj stan techniczny pieca „junkersa”
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację - czyste i niezakryte kratki wentylacyjne.
  • Zamontuj czujnik tlenku węgla.

 

Powrót na górę strony