Wiadomości

WYBIERAJ: MANDAT ALBO ZADANIE SPECJALNE

Data publikacji 22.09.2017

Pod takim hasłem policjanci z katowickiej profilaktyki i drogówki przeprowadzili niecodzienne działania profilaktyczno - prewencyjne w Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych. Przy ul. Kościuszki obok policyjnego radiowozu można było zobaczyć radiowóz wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego, wóz strażacki, ambulans oraz.... karawan pogrzebowy. Kierowcy, którzy popełnili w czasie działań wykroczenie mieli do wyboru: mandat albo do wykonania zadanie profilaktyczne dające do myślenia.

Celem akcji było w niekonwencjonalny sposób skłonić kierowców do myślenia oraz wywołać u nich refleksję nad własnym postępowaniem „za kółkiem”. Wskazać im do jakich zagrożeń może doprowadzić lekkomyślna i brawurowa jazda samochodem. Nie bez powodu zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli służb kontrolnych i ratunkowych. W działaniach wzięli udział Ratownicy Medyczni, Strażacy, Inspektorzy Transportu Drogowego oraz ….. pracownicy Zakładu Pogrzebowego. Kierowcom, którzy w trakcie trwania działań popełnili wykroczenie daliśmy wybór: „mandat albo zadanie specjalne”. Kierowca, który wybrał „zadanie specjalne” zamiast kary finansowej mógł „na własnej skórze” przekonać się jak trudna i odpowiedzialna jest praca służb, które codziennie poprzez kontrole drogowe oraz udział w akcjach ratunkowych podczas wypadków drogowych dbają o bezpieczeństwo kierowców.  

Kierowcy mieli do wyboru 5 zadań. Los zadecydował  czy będą odgrywać rolę Policjanta, Strażaka, Ratownika Medycznego czy pomocnika Zakładu Pogrzebowego. Jedno zadanie polegało na zaapelowaniu do kierowców przed kamerą o rozsądek i ostrożność w drodze do pracy i domu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa. W drugim zadaniu kierowca udzielał pierwszej pomocy potrąconemu dziecku. Sprawdzał jego czynności życiowe oraz przeprowadzał resuscytację do czasu przybycia karetki. W  trzecim zadaniu kierowca przechodził tor ustawiony z pachołków w specjalnych alkogoglach. Zadanie miało na celu uświadomienie, że przemęczony kierowca reaguje tak samo, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu. W czwartym zadaniu kierowca wcielił się w rolę strażaka biorącego udział w akcji ratunkowej podczas wypadku drogowego. Miał za zadanie ugasić „płonący samochód” za pomocą węża strażackiego podając prąd wody tak, aby strącić pachołek. Piąte zadanie wzbudzało u kierowców największe emocje. Kierowca miał za zadanie pomóc pracownikom zakładu pogrzebowego na miejscu śmiertelnego wypadku. Kierowca zaangażowany był do przeniesienia „ciała” potrąconego dziecka do czarnego worka, a następnie do karawanu. Ponadto był poproszony o pozbieranie rzeczy „denata”....

Unikniesz wypadków czy kolizji, jeśli zastosujesz nasze rady:
Dostosuj prędkość do warunków ruchu na drodze oraz do pogody.
Patrz na znaki drogowe i stosuję się do ograniczeń prędkości.
Wyjeżdżaj z domu wcześniej, aby nie spieszyć się na drodze i dojechać na czas. 
Wykaż się kulturą i współpracuj z innymi kierowcami. 
Zachowaj bezpieczną odległość między samochodami.
Przestrzegaj norm czasu prowadzenia pojazdów.

Bardzo dziękujemy partnerom akcji: Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego  w Katowicach oraz Zakładowi Pogrzebowemu  za ogromne zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na katowickich drogach.

Działania wpisują się w ogólnopolską kampanie „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Powrót na górę strony