Wiadomości

Pierwsze wakacyjne utonięcie

Data publikacji 26.06.2017

Wczoraj, podczas kąpieli w zbiorniku wodnym "Morawa", utonął 57-letni mężczyzna. Policjanci z Komisariatu V wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. To już kolejna w tym roku, a pierwsza w wakacje, ofiara utonięcia w Katowicach.

Tragicznie zakończyła się wyprawa dwójki znajomych nad zbiornik wodny "Morawa". 57-letni obywatel Ukrainy ze swoim znajomym wybrał się nad wodę. Jak oświadczył mężczyzna, poszedł na chwilę do toalety, gdy wrócił 57-latka nie było. Mężczyzna prawdopodobnie postanowił ochłodzić się w wodzie. Mundurowi natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe oraz płetwonurków ze Straży Pożarnej, którzy rozpoczęli przeszukiwanie dna zbiornika. Po ponad pół godzinie mężczyzna został odnaleziony. Lekarz, który był na miejscu zdarzenia stwierdził zgon. Czynności w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód.

To tragiczne zdarzenie powoduje, że po raz kolejny przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpieli. Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.

A oto kilka zasad, jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć nieszczęścia:

  • Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • Nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  • Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
  • Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.
  • „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
  • Nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

Przestrzegajmy tych kilka rad a na pewno z pobytu nad wodą wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.

 

Powrót na górę strony