Wiadomości

O bezpieczeństwie z gimnazjalistami

Data publikacji 28.04.2017

Policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach - st. post. Klaudia Jaskólska odwiedziła uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki w Katowicach. Wizyta miała na celu przybliżenie młodzieży najważniejszych informacji dotyczących ich bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego. Na co zwrócić szczególną uwagę? Co jest zabronione? Jakie skutki niosą za sobą niewłaściwe zachowania? Spotkanie z policjantką rozwiało wiele wątpliwości.

Nauka w gimnazjum to czas nawiązywania nowych znajomości oraz kształtowania własnego charakteru. Dlatego ważne jest, żeby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko w domu, ale przede wszystkim na dworze. Gimnazjaliści zostali zapoznani z zasadami, których przestrzeganie pomoże im bezpiecznie wkraczać w dorosłe życie. 
Jednym z elementów spotkania było omówienie niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki na drodze. Włączona muzyka wycisza otoczenie. Przechodzenie przez przejście dla pieszych na zielonym świetle, bez uprzedniego zweryfikowania zmysłem wzoru i słuchu otoczenia, nie gwarantuje bezpiecznego dotarcia na drugą stronę jezdni. Pamiętajmy, że samochody uprzywilejowane mają pierwszeństwo, nawet w przypadku kiedy na sygnalizatorze widnieje dla nich czerwone światło. Gimnazjaliści zdali sobie sprawę, iż muzyka sprawia radość, tylko gdy jest słuchana w bezpiecznym miejscu.
Kolejnym punktem spotkania była rozmowa dotycząca uprawnień do kierowania motorowerem oraz skuterem. St.post. Klaudia Jaskólska przypomniała, że kata motorowerowa oraz prawo jazdy kategorii AM uprawniają do kierowania motorowerem. Z czym na kategorię AM gimnazjaliści mogą zdawać po ukończeniu 14 roku życia.  
Gimnazjaliści dowiedzieli się również o szeregu zagrożeń płynących z beztroskiej zabawy z kolegami na imprezach oraz z nieprzemyślanych decyzji odnośnie alkoholu, papierosów czy innych substancji odurzających.  
Na zakończenie policjantka zilustrowała zebranym uczniom i wychowawcom jak duży wpływ na bezpieczeństwo pieszego ma noszenie elementów odblaskowych oraz przypomniała, że jako osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, również odpowiadają za swoje czyny.

 

Powrót na górę strony