Wiadomości

Dzielnicowi z katowickiej "siódemki" na spotkaniu z seniorami

Data publikacji 21.04.2017

Dzielnicowi z Komisariatu Policji VII Policji w Katowicach w ramach „Akademii Bezpiecznego Seniora” zorganizowali spotkanie z mieszkańcami Górnego Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, na które zaprosili pracownika Narodowego Banku Polskiego. Podczas spotkania seniorzy uczyli się jak rozpoznać autentyczność banknotów. Mł. asp. Paweł Uryniak oraz st. sierż Andrzej Maniera opowiedzieli również seniorom o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja Komenda".

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Bezpiecznego Seniora dla mieszkańców Górnego Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Pierwsze zajęcia, dla seniorów przeprowadzili dzielnicowi z Komisariatu VII Policji w Katowicach. Policjanci omówili najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznych postaw w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej.

Wczorajsze szkolenie dla seniorów przeprowadzone zostało dzięki współpracy Policji z katowickim oddziałem Narodowego Banku Polskiego. Jak rozpoznać autentyczność banknotów? Umiejętność ta w podstawowym zakresie potrzebna jest każdemu z nas. Wiedzę specjalistyczną na temat zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach powszechnego obiegu przekazał uczestnikom Pan Bartosz Łuczywo- Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego w Oddziale Okręgowym w Katowicach.

Polskie środki płatnicze posiadają cały szereg zabezpieczeń, niektóre z nich powinniśmy znać, aby móc szybko, na ulicy, na targowisku czy w sklepie zweryfikować ich autentyczność. Na jakie zabezpieczenia powinniśmy zwrócić uwagę? Najistotniejsze z nich to:

- oznaczenie nominału dla osób niewidomych i słabowidzących;

- znak wodny

- nitka zabezpieczająca;

- elementy uzupełniające się (efekt rekto-werso)

- farba metalizowana i zmienna optycznie;

Dzielnicowi mł. asp. Paweł Uryniak oraz st. sierż Andrzej Maniera zapraszali również seniorów do kontaktu. Zapoznali uczestników z nowymi narzędziami komunikacji – Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacją "Moja Komenda" oraz założeniami programu "Dzielnicowy bliżej nas". Ponadto mieszkańcy Katowic zostali poinformowani, że w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą zwrócić się do swojego dzielnicowego o pomoc we wstępnej weryfikacji autentyczności posiadanych banknotów.

Wszyscy słuchacze Akademii Bezpiecznego seniora otrzymali wzorniki banknotów oraz lupy, które mogą być im pomocne w trakcie weryfikacji autentyczności pieniędzy.

Akademia Seniora opiera się na bezpośrednich spotkaniach z osobami starszymi. Dedykowana jest wszystkim osobom, które cenią sobie możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy. Udział w zajęciach daje możliwość wszechstronnego, wielopłaszczyznowego poznania problematyki bezpieczeństwa osób w dojrzałym wieku. Słuchacze Akademii w sumie wezmą udział w cyklu 5 spotkań: policjanta (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa), strażaka (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla) pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne), przedstawiciela Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse), pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego (telefon ratujący życie, farty ICE, ratownictwo medyczne). Udział w zajęciach Akademii potwierdzać będzie certyfikat "Bezpiecznego Seniora", Na uczestników czekają materiały edukacyjno-profilaktyczne, rozlosowywane będą też nagrody (np. przedmioty z elementami odblaskowymi, pendrive z multimedialnym poradnikiem bezpieczeństwa, czujniki czadu). 

  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
  • dzielnicowi na spotkaniu z seniorami
Powrót na górę strony