Wiadomości

Podsumowanie pracy policjantów zwalczających przestępczość wśród pseudokibiców

Data publikacji 08.02.2017

Kilka dni temu na odprawie rocznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zostały przedstawione wyniki działalności i pracy policjantów w różnych kategoriach przestępstw. Policjanci z referatu zajmującego się zwalczaniem przestępczości wśród pseudokibiców podsumowali wyniki swojej pracy w 2016 roku. W czasie ostatnich 12 miesięcy przedstawili pseudokibicom łącznie 105 zarzutów. Przejęli również ponad 7 kg różnego rodzaju narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczali również imprezy masowe w postaci nie tylko meczów piłki nożnej, w których udział brała katowicka drużyna piłkarska, ale również szereg imprez niemasowych o charakterze sportowym i kulturalno - rozrywkowym.

W związku z nasilającymi się, przestępstwami dokonywanymi przez osoby powiązane ze środowiskiem pseudokibiców, do działań zaangażowano funkcjonariuszy Referatu Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KMP w Katowicach.
Poniżej przedstawiamy  najważniejsze sprawy realizowane przez policjantów zwalczających przestępczość wśród pseudokibiców w 2016 roku.
W ubiegłym roku kontynuowana była sprawa z 2015 r., która dotyczyła zakłócenia ładu i porządku publicznego w trakcie trwania meczu piłki nożnej pomiędzy GKS Katowice- Zagłębie Sosnowiec. W sprawie przedstawiono łącznie 30 zarzutów o czyny z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, m.in. wtargnięcie na murawę, zakłócenie ładu i porządku w trakcie meczu, odpalenie środków pirotechnicznych, znieważenie pracowników ochrony, nie stosowanie się do poleceń ochrony. Ponadto w trakcie realizacji w/w sprawy podczas przeszukania mieszkań u dwóch pseudokibiców ujawniono broń palną oraz narkotyki w postaci amfetaminy, marihuany, a także rzadko spotykanej płynnej amfetaminy. W tej sprawie oprócz w/w zarzutów o czyny z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, przedstawiono również zarzuty o nielegalne posiadanie broni i amunicji, a także o posiadanie i handel narkotykami.

Jedną z największych spraw realizowanych w ubiegłym roku było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej w skład której wchodzili pseudokibice sympatyzujący z katowicką drużyną piłkarską. Jak ustalili śledczy, jej członkowie działali na terenie Śląska od listopada 2015 roku do maja 2016 roku. W tym czasie członkowie grupy wprowadzili do obrotu znaczne ilości narkotyków narkotyków m.in. amfetaminę, marihuanę oraz kokainę. Grupa działała na zasadzie dobrze zorganizowanej i hermetycznej struktury, w skład której wchodzili tzw. "pracownicy" osoby z niższego szczebla oraz osoby tzw. "decyzyjne" mające wpływ na charakter dokonywanych przestępstw. Grupą odbiorców środków odurzających, byli w dużej mierze studenci oraz osoby w młodym wieku, klienci katowickich dyskotek i pubów. W toku przeszukań mieszkań zabezpieczono amfetaminę, broń palną, odzież pochodzącą z kradzieży oraz telefony komórkowe służące do popełniania przestępstw. (czytaj więcej)

Policjanci ustalili, że 2 pseudokibiców działających w/w grupie ma związek z napadem na konwojenta przewożącego pieniądze. Do tego zdarzenia doszło 23 listopada 2015 roku. Dwóch bandytów w wieku 24 i 28 lat zaatakowało konwojenta przed bankiem na ulicy Sokolskiej. Spryskali mu twarz gazem i ukradli torbę z pieniędzmi pochodzącymi z różnych aptek. Bandyci zrabowali gotówkę w kwocie ponad 70 tysięcy złotych.
28-latek podejrzany jest też o napad na 19-letniego mieszkańca Katowic. Do zdarzenia doszło 10 maja ub. roku na Placu Miarki. Mężczyzna został uderzony w głowę gdy wypłacał 50 złotych  z bankomatu.19-latek obronił się, a pieniądze zostały z powrotem wciągnięte do maszyny. (czytaj więcej)

Kolejna sprawa nadal prowadzona przez katowickich policjantów z referatu zajmującego się zwalczaniem przestępczości wśród pseudokibiców dotyczy zdarzenia, które miało miejsce w sierpniu 2016 r. na ulicy Mariackiej. Wtedy to pseudokibice sympatyzujący z chorzowską drużyną piłkarska wracali pociągiem specjalnym z meczu ligowego z Krakowa. Przejeżdżając przez Katowice zaciągnęli hamulec ręczny i zatrzymali pociąg. Grupa pseudokibiców zaczęła niszczyć mienie w lokalach i atakować przypadkowo napotkanych ludzi. Policjanci z Referatu Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców w tej sprawie zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów 9 podejrzanym. Jak zapowiadają policjanci sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Kolejną sprawą nad którą nadal pracują policjanci jest zdarzenie z października ub. roku. Wtedy to śląscy policjanci podczas zabezpieczenia imprezy sportowej w Spodku, zapobiegli ustawce pseudokibiców. Sympatycy katowickiej i chorzowskiej drużyny piłkarskiej przed wejściem na obiekt próbowali doprowadzić do konfrontacji. Zaczęli  rzucać niebezpiecznymi przedmiotami oraz odpalać race i petardy. Policjanci zabezpieczający imprezę natychmiast zareagowali i nie dopuścili do starcia pomiędzy chuliganami. Aby przywrócić ład i porządek użyli armatek wodnych i broni gładkolufowej. Natychmiastowa reakcja mundurowych ostudziła ich zapały. W trakcie prowadzonego postępowania zarzuty usłyszało łącznie 22 pseudokibiców. Policjanci nadal analizują nagrania z monitoringu oraz policyjnych kamer. Jak zapowiadają kolejni pseudokibice w najbliższym czasie zostaną rozliczeni. (czytaj więcej)
 

Funkcjonariusze Referatu Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KMP Katowice w ub. roku przedstawili łącznie podejrzanym 105 zarzutów. Zakazami stadionowymi objętych zostało 29 pseudokibiców. W trakcie realizacji spraw w całym ubiegłym roku policjanci z referatu przejęli ponad 7 kg różnych narkotyków oraz 3 szt. broni. Policjanci brali również udział w zabezpieczeniu imprez masowych w postaci nie tylko meczów piłki nożnej, w których udział brała katowicka drużyna piłkarska, ale również szereg imprez niemasowych o charakterze sportowym i kulturalno - rozrywkowym.

Powrót na górę strony