Policjant i prokurator pokazywali jak prowadzić oględziny
Katowiccy policjanci wzięli udział w sympozjum naukowym pn. "Dzień walki z terroryzmem". Technik kryminalistyki z katowickiej komendy aspirant sztabowy Adrian Jędrasiński wraz z Prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach Przemysławem Z. Kuchem pokazali jak należy przeprowadzić oględziny miejsca zdarzenia z użyciem broni palnej i w jaki sposób prawidłowo zabezpieczać ślady. Podczas spotkania przeprowadzono również symulację ataku terrorystycznego, gdzie podczas brawurowej akcji policyjni antyterroryści odbijali zakładników.
Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyło się sympozjum naukowe pn. "Dzień walki z terroryzmem". Organizatorem przedsięwzięcia było Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, koordynowani przez dr Roberta Netczuka. Organizacja sympozjum była nawiązaniem do zakończonego w maju 2016 roku projektu Nowa jakość edukacji-bezpieczeństwo wewnętrzne realizowanego w latach 2014-2016 w oparciu o dofinansowanie z tzw. Funduszy Norweskich.
Celem sympozjum była popularyzacja wiedzy na temat zapobiegania zamachom terrorystycznym oraz kształtowanie wśród młodzieży akademickiej i szkół średnich prawidłowych postaw i zachowań w trakcie zamachów terrorystycznych i zagrożeń terrorem kryminalnym. Organizacja podczas sympozjum symulacji sytuacji zakładniczej miała także na celu przeprowadzenie przez policjantów ćwiczeń w budynku użyteczności publicznej z udziałem młodzieży akademickiej. Dzięki temu policjanci mieli także okazję poznać mechanizmy reagowania w sytuacji zagrożenia działaniem terrorystycznym funkcjonujące wśród biorących udział w symulacji studentów i licealistów.
Podczas sympozjum wykłady poświęcone psychologicznym i socjologicznym aspektom zjawiska terroryzmu oraz działań kontrterrorystycznych wygłosili mgr Maciej Bożek z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Joanna Stojer-Polańska reprezentująca Katedrę Socjologii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej. Następnie przeprowadzono symulację ataku terrorystycznego oraz akcję odbijania zakładników w wykonaniu policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP z Katowic. Po przeprowadzeniu szturmu Prokurator Prokuratury Okręgowej Przemysław Z. Kuch przeprowadził wykład pn. „Oględziny z miejsca zdarzenia z użyciem broni palnej”. Następnie wraz z technikiem kryminalistyki katowickiej komendy aspirantem sztabowym Adrianem Jędrasińskim przeprowadzili pokaz czynności oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczania śladów i dowodów.
W roli obserwatorów symulacji udział wzięli także Zastępca Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej - płk SG Artur Bazydło oraz przedstawiciel Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - Prokurator Prokuratury Krajowej Piotr Kosmaty.