Wiadomości

Czworonożni policjanci i ich przewodnicy

Data publikacji 02.06.2016

W katowickiej policji pracuje 11 psów. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - wyszukują zapachy ludzkie i narkotyków . Warto się dowiedzieć, jak policjanci selekcjonują i szkolą psy, jak z nimi pracują i dlaczego mają do nich zaufanie.

Psy służące w katowickiej policji pochodzą z prywatnych hodowli. Zwierzęta nie muszą mieć rodowodu, ale muszą spełniać określone kryteria. Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat, Przede wszystkim muszą być zdrowe. Nie mogą bać się strzałów, powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły. Pies, wybrany w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam jest ponownie sprawdzany  przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez treserów pod względem wymaganych cech niezbędnych w danej specjalizacji. Szkolenie trwa około sześciu miesięcy. Od samego początku kursy są podzielone na poszczególne specjalizacje. Część zajęć przewodnicy i psy odbywają poza szkołą, tak aby zwierzęta nauczyły się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaiły się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, do pracy  w dzień i w nocy. Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji. Wracające ze szkolenia dostają tzw. atest, wydawany na rok. Po roku służby każdy pies przechodzi ponowny egzamin przed komisją. Jeżeli jest sprawny i zachował wszystkie umiejętności nabyte podczas szkolenia, to atest ten jest przedłużany na kolejny rok.

Od policjanta, który zdecyduje się na pracę z psem nie są wymagane żadne specjalistyczne kwalifikacje. Tylko w przypadku pracy z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych przewodnik musi wcześniej przejść szkolenie z rozpoznania pirotechnicznego. Wiadomo jednak, że osoby, które decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowcze, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinny je lubić.

W Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach służy 11 psów różnych specjalizacji: to psy patrolowo-tropiące, patrolowe i do wyszukiwania zapachów narkotyków. Raz w tygodniu psy mają trening, podczas którego przypomina się im o posłuszeństwie. Ćwiczą siadanie, warowanie, chodzenie przy nodze itp. W ramach treningu psy pokonują również tor przeszkód, przeszukują teren  i pomieszczenia, tropią ślady. Pies ma również za zadanie obezwładnić pozoranta i obronić swojego przewodnika przed napaścią.

Na filmach i zdjęciach katowiccy policjanci i ich czworonożni partnerzy w czasie treningu: aspirant Krzysztof Dykta i jego Bela, asp. Łukasz Jędryszczak wraz z Verdenem, st.post. Dawid Michalik i jego Aster, asp.Dariusz Krasoń z Igą, nadkom. Ewa Fitał i jej Korek oraz asp. Piotr Owczarek z Enigmą.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.72 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.93 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.11 MB)

Powrót na górę strony