Wiadomości

Żeby święta były bezpieczne - zebry wyszły na pasy

Data publikacji 25.03.2016

W Katowicach, przy przejściach dla pieszych, pojawiły się... zebry. Tak było na ulicy Mikołowskiej, przy AWF oraz na ul. Sokolskiej. Akcja „Zebra nie błądzi” to część policyjnej kampanii „Daj znak”, zachęcającej pieszych do sygnalizowania obecności na pasach uniesieniem ręki, czym mogą dodatkowo zwrócić uwagę kierowcy.

Akcja „Zebra nie błądzi" wspiera policyjną kampanię  "Daj znak" i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu. Od początku stycznia na katowickich przejściach rannych zostało 13 pieszych.

23 marca organizatorzy akcji „Zebra nie błądzi", w asyście policjantów sprawdzali ich zachowania - czy na przejściach podnoszą rękę, by zasygnalizować swój zamiar kierowcom, zgodnie z akcją „Daj znak”.Opowiadaliśmy o akcji „Daj znak”, i wręczaliśmy odblaskową naklejkę „Zebra nie błądzi”.

"Przed świętami najważniejsze, by każdy bezpiecznie wrócił do swojej rodziny. W ramach akcji chcemy pomóc w edukacji pieszych. Wierzymy, że w ten sposób uda się wpłynąć na ograniczenie liczby śmiertelnych zdarzeń - mówi Aneta Rymer-Gromska z firmy Unistop, organizatorka akcji "Zebra nie błądzi".

Za większość  wypadków z udziałem pieszych, winę ponoszą kierowcy. Katowicka policja w ramach kampanii „Daj znak" zachęca przechodniów, by zwiększyć swoją widoczność przez prosty gest: uniesienie ręki.

"Dobre nawyki wymagają ciągłej edukacji i przypominania zasad. Dzięki nim bezpiecznie dotrzemy do pracy czy do domu" - mówi asp. Jacek Prokop z katowickiej drogówki. 

Akcja "Daj znak" skierowana jest  do kierowców i pieszych. Policjanci sugerują pieszym, by przed wejściem na przejście dali znać kierowcy, że chcą przejść poprzez wyciągnięcie ręki. Gest ten ma na celu zasygnalizowanie kierowcom, że pieszy wchodzi na jezdnię. Nie oznacza to jednak, że pieszy po wykonaniu tego gestu ma bez zastanowienia wejść na drogę nie upewniając się, czy istnieje taka możliwość.

"Pamiętajmy! Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu" relacjonuje st.sierż. Katarzyna Gajewska-Jagiełło z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę".

W akcji uczestniczyło ponad 600 pieszych. Większość z nich została wyposażona w odblaskową naklejkę "Zebra nie błądzi"

  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"
  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"
  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"
  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"
  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"
  • Uczestnicy akcji "Zebra nie błądzi"

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.34 MB)

Powrót na górę strony