Spotkanie z mieszkańcami w sprawie tworzenia map zagrożeń
W siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Katowicach odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych, poświęcone katowickiej mapie bezpieczeństwa, będącej elementem krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, szkół, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, radni jednostek pomocniczych oraz mieszkańcy. Gospodarzem wydarzenia był Komendant VII Komisariatu Policji w Katowicach nadkom. Tomasz Wyczesany.
Katowiccy policjanci kontynują pracę nad stworzeniem mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Ma ona obrazować mieszkańcom informacje dotyczące przestępczości i zagrożeń mających miejsce w ich najbliższym otoczeniu.
Na wstępie głos zabrał Komendant Komisariatu Policji VII w Katowicach w Katowicach, który przekazał zebranym informacje nt. ogólnej koncepcji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce”. Przedstawił główne założenia „mapy” oraz zaprezentował dane nt. poziomu zagrożeń i efektywności funkcjonariuszy Komisariatu Policji VII w Katowicach.
Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali o zakresie ostatecznego kształtu narzędzia informatycznego, źródłach i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania w zakresie lokalnego bezpieczeństwa, kanałach przekazywania informacji o zagrożeniach oraz formach obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa. Każdy z biorących udział w spotkaniu gości miał możliwość zaprezentowania własnych uwag i spostrzeżeń.
Zdaniem mieszkańców mapa bezpieczeństwa powinna zawierać informacje dotyczące konkretnego rejonu, dzielnicy, ulicy, a nie dużego obszaru. Oprócz danych dotyczących przestępstw, wykroczeń i ruchu drogowego powinna dane punktów placówek pomocniczych oraz wskazywać miejsca, w których dochodzi do procederu spożywania alkoholu. Powinna wskazywać dokładne miejsca zdarzeń drogowych, proponowane zmiany infrastruktury i organizacji w ruchu. Mieszkańcy przytoczyli również kwestie konieczności umieszczenia na mapie informacji o systemie inteligentnego monitoringu oraz realizacji profilaktyki prewencji kryminalnej - aranżowanie spotkań z osobami starszymi/ młodzieżą i dziećmi - zamieszczanie informacji i apeli do mieszkańców w lokalnych gazetkach osiedlowych.
Na zakończenie nadkom. Tomasz Wyczesany podziękował wszystkim za przybycie i przekazane informacje, które posłużą opracowaniu map zagrożeń bezpieczeństwa dla Katowic.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.96 MB)