Mapa zagrożeń - spotkanie policji z mieszkańcami
W Miejskim Domu Kultury przy ulicy Jankego odbyły się kolejne konsultacje społeczne dotyczące tworzenia map zagrożeń. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, proboszczowie parafii, radni, przedstawiciele spółdzielni i szkół oraz mieszkańcy. Gospodarzem wydarzenia był Komendant Komisariatu IV Policji w Katowicach mł.insp. Piotr Sielecki.
Spotkanie rozpoczął Komendant Komisariatu IV Policji. Przywitał zaproszonych gości i podziękował im za liczne przybycie. Następnie przedstawił sposób wykonania najważniejszych zadań i przedsięwzięć, mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w rejonie Komisariatu w roku 2015 oraz wyniki osiągnięte przez stróżów prawa.
Po oprzedstawionej prezentacji, Pan Komendant omówił i przedstawił główne założenia utworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa, jej idee oraz koncepcje. Podkreślił, że warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest skuteczna współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. W utworzeniu map zagrożeń znaczący wpływ ma także opinia lokalnej społeczności. Podkreślił, że Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem - zaplanowano szereg tego rodzaju spotkań nie tylko na terenie działania komisariatu. To właśnie opinie społeczne będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa. Bardzo ważnym elementem w tworzeniu tego istotnego społecznie narzędzia, jest dyskusja i płynące z niej wnioski, dlatego kolejnym etapem spotkania była otwarta dyskusja. Każdy z zaproszonych gości, miał możliwość przedstawić własne uwagi i spostrzeżenia. Wnioski z analizy uzyskanych informacji, posłużą policjantom do opracowania map zagrożeń dla Katowic.
"Liczymy na głosy ze strony samych mieszkańców, chcemy, aby nam pomagali i mówili, co w ich ocenie jest największym problemem - przekonywał Piotr Sielecki, Komendant Komisariatu IV Policji - My robimy sporo, mamy swoje przemyślenia, ale bez wsparcia ze strony mieszkańców nie będziemy tak skuteczni, jak byśmy mogli być"
Każdy z biorących udział w spotkaniu gości miał możliwość zaprezentowania własnych uwag i spostrzeżeń.
Zdaniem mieszkańców mapa bezpieczeństwa powinna zawierać informacje dotyczące konkretnego rejonu, dzielnicy, ulicy, a nie dużego obszaru. Oprócz danych dotyczących przestępstw, wykroczeń i ruchu drogowego powinna uwzględniać skale i miejsca przebywania osób bezdomnych, tereny zaniedbane-nieużytki, wskazywać miejsca, w których dochodzi do procederu spożywania alkoholu. Powinna zawierać dane dotyczące demoralizacji nieletnich, wskazywać dokładne miejsca zdarzeń drogowych, proponowane zmiany infrastruktury i organizacji w ruchu. Zwrócili także uwagę, że poza wskazanymi problemami, warto jest, aby na mapie zagrożeń wskazywać rejony gdzie istnieje zagrożenie pożarowe
Ksiądz proboszcz Zenon Buchalik z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zaproponował chęć udostępnienia gabloty ogłoszeniowej oraz utworzenie zakładki na stronie internetowej parafii aby dotrzeć z ważnymi informacjami, w tym z mapą zagrożeń do większej liczby mieszkańców. Wyraził on również chęć organizowania spotkań z funkcjonariuszami policji, które odbywałby się w domach parafialnych.
Przedstawiciel RJP Nr 19 Piotrowice-Ochojec pan Zenon Łuczak rónież zaproponował chęć udostępnienia znajdujących się w dzielnicy Piotrowice i Ochojec gablot informacyjnych, w których również Policja mogłaby zamieszczać ogłoszenia i prezentować mapy zagrożeń aby dotrzeć do osób starszych i nie posiadających internetu, a które odwiedzają i czytają informacje w takich gablotach.
Na podstawie zebranych w ten sposób informacji, zostanie opracowana realna „Mapa zagrożeń”, która odzwierciedli rodzaje zagrożeń i miejsca ich występowania.