Debata w sprawie utworzenia map zagrożeń
W Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie związane z opracowaniem i wdrożeniem narzędzia informatycznego pod nazwą „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, przedstawiciele kościołów, szkół, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy. Gospodarzem wydarzenia był Komendant I Komisariatu Policji w Katowicach podisp. Maciej Purzyński.
Warunkiem niezbędnym do efektywnego wypełniania misji Policji jaką jest jej służebna rola wobec społeczeństwa jest poznanie rzeczywistych oczekiwań społecznych. Jednym z narzędzi służących poprawie komunikacji między Policją a społeczeństwem będzie rozwiązanie informatyczne pn. „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Będzie to rozwiązanie systemowe o zasięgu ogólnokrajowym
Na wstępie głos zabrał Komendant Komisariatu Policji I w Katowicach w Katowicach, który przekazał zebranym informacje nt. ogólnej koncepcji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce”. Przedstawił główne założenia „mapy” oraz zaprezentował dane nt. poziomu zagrożeń i efektywności funkcjonariuszy Komisariatu Policji I w Katowicach.
Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali o zakresie ostatecznego kształtu narzędzia informatycznego, źródłach i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania w zakresie lokalnego bezpieczeństwa, kanałach przekazywania informacji o zagrożeniach oraz formach obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa.
"Celem wdrożenia „mapy zagrożeń” jest aktywowanie różnych podmiotów w zakresie współpracy z Policją w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu obywateli. Ponieważ informacje od społeczności lokalnych należy traktować jako jedno z podstawowych źródeł informacji o zagrożeniach. Stworzone i systematycznie aktualizowane „mapy” - powstające w oparciu nie tylko o dane będące w dyspozycji organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale także o sygnały pochodzące od samorządów, społeczeństwa i mediów pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zagrożeń. Pozwolą także na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych Policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa" - powiedział na zakończenie podinsp. Maciej Purzyński
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.52 MB)