Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Kurs samoobrony dla seniorów oraz osób niewidomych

Data publikacji 25.11.2015

Kolejne spotkanie w ramach profilaktyki bezpieczeństwa za nami. Pomimo niesprzyjającej, deszczowej aury, sala gimnastyczna przy ul. Morawa 86 wypełniła się osobami chętnymi do zgłębiania tajników samoobrony. W spotkaniu uczestniczyły osoby niewidome i niedowidzące oraz seniorzy.

Spotkanie rozpoczęła pogadanka o bezpieczeństwie. Okres przedświątecznych zakupów to czas, kiedy w szczególności musimy wzmóc swoją czujność, aby nie dać złowić się złodziejowi. Ścisk w sklepach, czy środkach komunikacji miejskiej sprzyja kieszonkowcom. Jak właściwie zadbać o swoje mienie radziła na spotkaniu podinsp. Małgorzata Biernacka, z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach. Policjantka omówiła najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznych postaw w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcała do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Przestrzegała również przed oszustami działającymi metodą na tzw. "wnuczka". Sprawcy coraz częściej wykorzystują w procederze przestępczym autorytet osób zaufania publicznego, podają się za: księdza, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora itp., proszą o pomoc w rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, nakłaniając seniora do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy! W kontakcie telefonicznym, nie wiemy kto naprawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź zaciągnięcie kredytu. O każdej próbie oszustwa natychmiast należ powiadomić Policję. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu procederowi przestępczemu i uchronić inne osoby przed stratą majątku.

W dalszej części spotkania st. kpt. Magdalena Baldysz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach omówiła bezpieczne postawy w sytuacji wystąpienia pożaru oraz zagrożenia związane z czadem. Wskazała na najczęściej występujące zaniedbania prowadzące do wystąpienia tego typu zdarzeń. Radziła przede wszystkim stosowanie urządzeń sprawnych technicznie, posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa oraz zadbanie o systematyczną kontrolę i konserwację przewodów wentylacyjnych i kominowych, nieprzeciążanie instalacji elektrycznej. Zalecała także stosowanie ochrony w postaci czujek dymu i czadu.

Po zakończeniu części teoretycznej, przyszedł czas na zgłębienie praktycznych aspektów bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy ochoczo przystąpili do ćwiczeń, zapoznając się z podstawowymi chwytami obezwładniającymi. Głównym założeniem kursu samoobrony jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa, samodzielności i aktywności jego uczestników, seniorów oraz osób z dysfunkcjami narządu wzroku.

 

Powrót na górę strony