Wiadomości

Powstrzymaj przemoc domową!

Data publikacji 07.05.2015

Zatrzymanie przemocy jest warunkiem niezbędnym dla skutecznego udzielenia wsparcia ofiarom takiego zagrożenia. Bez tego wszelkie inne działania są mało skuteczne. W przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie policja ma do odegrania niezmiernie ważną rolę. Często od skuteczności interwencji zależy, czy pomoc udzielana przez inne służby będzie efektywna.

Pomimo podejmowanych wszelkich działań, mających na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, nadal niestety odnotowywane są przypadki, gdzie osoba najbliższa staje się "katem". Tylko w ciągu ostatnich kilku dni katowiccy policjanci zatrzymali dwóch takich oprawców. Usłyszeli oni już zarzuty i decyzją prokuratora zostali objęci policyjnymi dozorami. W pierwszym przypadku 37-letni mieszkaniec Katowic od ponad trzech lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoja 35-letnią żoną. W drugim przypadku 52-letni ojciec znęcał się nad swoją 16-letnią córką. Na szczęście w obu przypadkach pokrzywdzone, nie godząc się na takie zachowanie, poprosiły o pomoc, którą niezwłocznie otrzymały. Teraz ich oprawcom grozi nawet pięcioletni pobyt w więzieniu.

Pamiętaj! Nie jesteś sam. Jeżeli jesteś ofiarą bądź świadkiem przemocy domowej, nie bój zwrócić się o pomoc do Policji, czy też innej instytucji zajmującej się przeciwdziałaniem takiemu zjawisku.

W Katowicach przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą korzystać z pomocy w specjalnie w tym celu stworzonych punktach. Różne instytucje rządowe, samorządowe oraz organizacje pozarządowe zajmują się taką właśnie pomocą.

Jednym z podstawowych celów funkcjonowania systemu, jest skupienie się na potrzebach ofiary, często pozostawionej samej sobie i całkowicie bezradnej. Szczególnie kiedy w grę wchodzi agresja ze strony osoby najbliższej. Dzięki powstaniu systemu skupiającego wiele podmiotów działających w tym zakresie, możliwa będzie kompleksowa pomoc osobie, która stała się ofiarą przestępstwa, obejmująca zarówno pomoc prawną, psychologiczną jak i materialną.

W Katowicach każdy pokrzywdzony przemocą domową może zgłosić się do następujących placówek, w celu uzyskania pomocy:

  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej Ośrodka Pomocy Społecznej – Katowice ul. Mikołowska 13a, tel. 32/2511599, 2571482;
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Rodzin z Problemami Alkoholowymi Śląskiego Stowarzyszenia „Ad Vitam Dignam” – Katowice ul. Bednorza 22, tel. 32/2569278;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 1 – Katowice ul. Andrzeja 10, tel. 32/2516099, 2515912;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 2 – Katowice ul. Warszawska 42, tel. 32/2536612, 2537730;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 3 – Katowice ul. Oblatów 24, tel. 32/2036313, 2580709;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 4 – Katowice ul. Gliwicka 96, tel. 32/3530275, 3530278;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 5 – Katowice ul. Dębowa16 c, tel. 32/2505015, 2547061;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 6 – Katowice ul. Czecha 2, tel. 32/2090023, 2538121;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 7 – Katowice ul. Świdnicka 35a, tel. 32/2525635, 2528061;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 8 – Katowice ul. Łętowskiego 6a, tel. 32/2061568, 2060704;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 9 – Katowice ul. Krakowska 138, tel. 32/2553567,2564770;
  • Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 10 – Katowice ul. Krakowska 138, tel. 32/2099713,2568039.

Doświadczenia osób pomagających ofiarom przemocy w rodzinie pokazują, że osoby te wymagają innego podejścia i pomocy, niż ofiary innych rodzajów przemocy, wobec której interweniuje policja, np. rozbojów czy kradzieży. Policjant ma tutaj do czynienia z przestępstwem, bądź jego domniemaniem, gdzie ten sam sprawca wielokrotnie i przez długi czas, stosuje przemoc wobec tej samej ofiary. Zapewnienie bezpieczeństwa nie polega jedynie na działaniach doraźnych, np. odwiezieniu do izby wytrzeźwień nietrzeźwego sprawcy czy zatrzymaniu go do wyjaśnienia. Trzeba pamiętać, że sprawca przemocy domowej wcześniej czy później wróci do ofiary i może chcieć wziąć na niej odwet.

Pierwszym i niezmiernie istotnym elementem przeciwdziałania przemocy domowej, jest dostrzeżenie problemu, potraktowanie go jako groźnego źródła cierpienia, zagrożenia i dysfunkcji człowieka, rodziny i społeczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że przemoc w rodzinie modeluje zachowania aspołeczne, przestępcze i jest czynnikiem kryminogennym.

Ustawa o Policji na pierwszych miejscach wśród zadań stawia naszej formacji: ochronę życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym, a dopiero potem wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Działania policji to przede wszystkim zapobieganie popełnieniu przestępstw i zapewnienie ludziom bezpieczeństwa.

Dlatego też policjant, dowiedziawszy się podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, że w rodzinie występuje bądź może występować przemoc, nawet gdy w jego ocenie nie ma jeszcze znamion przestępstwa, powinien zrobić wszystko co leży w jego kompetencji, by zapobiec eskalacji przemocy i pomóc rodzinie uporać się z tym problemem.

Niebieska karta dotycząca przemocy domowej, którą dysponują mundurowi podczas interwencji, składa się z dwóch części:

Karta A, w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie podjęto działania.

Karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz dane teleadresowe instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwrócić o pomoc.

Kartę A, wypełnia interweniujący policjant na miejscu zdarzenia. Stanowi ona zapis faktu interwencji związanej z przemocą i może stanowić dowód w postępowaniu procesowym w sytuacji, gdy ofiara postanowi złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Na podstawie tej karty właściwy dzielnicowy ma obowiązek w ciągu siedmiu dni odwiedzić rodzinę i przeprowadzić wywiad środowiskowy, a następnie monitorować sytuację, odwiedzając dany adres nie rzadziej niż co miesiąc.

Często zdarza się, że ofiara pod naciskiem sprawcy nie składa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wycofuje zarzuty, odwołuje lub zmienia zeznania albo całkowicie odmawia ich składania i współpracy z policją. Policja może wszcząć postępowanie z art. 207 Kodeksu Karnego

Bardzo istotny jest fakt, że nie ma możliwości wycofania ani zmiany informacji zawartych w Karcie A. Nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej.

 
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.18 MB)

Powrót na górę strony