Wiadomości

Policjanci zatrzymali parę złodziei, którzy ukradli portfel i próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu.

Data publikacji 08.04.2015

Policjanci z Komisariatu II zatrzymali 36-letnia kobietę i 44-letniego mężczyznę, którzy ukradli pozostawiony na półce w sklepie portfel. Dysponując skradzionymi kartami i kartką z numerami PIN próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu.

Policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży portfela z dokumentami i kartami bankomatowymi.  Do zdarzenia doszło w sklepie przy ulicy Gen. Henryka Le Ronda. Z otrzymanej informacji wynikało, że ktoś ukradł portfel pozostawiony na półce a artykułami spożywczymi. Pracujący nad tą sprawą kryminalni wytypowali i zatrzymali sprawców. Pomógł w tym też sklepowy monitoring, który zarejestrował jak mężczyzna oraz kobieta chowają pozostawiony portfel i wychodzą ze sklepu. W skradzionym portfelu, opócz 300 złotych, dokumentów i trzech kart bankomatowych była kartka z zapisanymi pinami. Dysponujący takim "skarbem" złodzieje próbowali  wypłacić  pieniądze z bankomatu w Chorzowie. Na szczęście karty zostały zastrzeżone w banku. Skradzione dokumenty odzyskano, a karty - jak powiedzieli złodzieje zostały spalone w piecu.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:

  • Kartę należy podpisać natychmiast po jej otrzymaniu.
  • Ochrona numeru karty i innych poufnych kodów, które umożliwiają dokonanie transakcji jest obowiązkiem każdego posiadacza karty płatniczej.
  • Posługując sie kartą płatniczą pamiętajmy o tym, iż karty nie wolno nawet na chwilę stracić z pola widzenia. Po transakcji należy ja odebrać bez zbędnej zwłoki.
  • Przed skorzystaniem z bankomatu upewnijmy się czy nie został on zmodyfikowany (czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu gdzie wkładamy kartę), czy w jego sąsiedztwie nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie urządzenia.
  • Korzystając z bankomatu starajmy się zasłonić klawiaturę np. ręką tak aby ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec wprowadzanego przez Nas kodu PIN.
  • Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie.
  • Zapisywanie kodu PIN na karcie bądź przechowywanie go razem z kartą jest zakazane. Wskazane jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej przegródce bądź etui.
  • Kontrolujmy na bieżąco stan konta. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy natychmiast poinformować bank oraz zastrzec kartę.
  • Wskazane jest zachowywanie pokwitowań transakcji, które nie doszły jednak do skutku.
  • Nie należy zostawiać karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru.
  • Przed ewentualnym wyrzuceniem należy dokładnie niszczyć wszystkie wnioski na karty płatnicze, dokumenty zawierające numer karty płatniczej.
  • Zachowujmy rozwagę przy przekazywaniu numeru karty. Nie należy udostępniać numeru nikomu, kto do Nas dzwoni a zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba dzwoniąca informuje, że są problemy techniczne i prosi o weryfikację informacji. Wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych posiadaczy bądź kart przez telefon.
  • Ignorujmy pocztę elektroniczną, z której wynika konieczność podania informacji o karcie płatniczej bądź zachęca do odwiedzenia stron internetowych na których można zweryfikować dane karty, limity transakcyjne lub inne parametry nawet gdy korespondencja nosi cechy podobne jak korespondencji wydawcy (logo, kolorystyka).
  • Nie jest wskazane posiadanie przy sobie kart, które są rzadko wykorzystywane.
  • Jeśli w restauracji otrzymamy wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku w zależności od uznania należy wpisać kwotę napiwku bądź przekreślić to miejsce.
  • W bezpiecznym miejscu powinniśmy przechowywać aktualną listę numerów kart oraz adresów i telefonów do każdego z wydawców posiadanych kart.

Stosowanie w praktyce powyżej przedstawionych zasad umożliwi znaczące ograniczenie możliwości wystąpienia transakcji nieuprawnionych.

Nakładki i kamery w bankomatach. Jak bronić się przed skimmerami?

Powrót na górę strony