Bezpieczna droga do szkoły
Dzisiaj rusza policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Przez pierwsze dni rozpoczynającego się roku szkolnego policjanci będą szczególnie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych.
Od 1 września policjanci katowickiej drogówki, prewencji i służb kryminalnych szczególną opieką otoczą dzieci i młodzież rozpoczynającą rok szkolny. Działania mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych. Policjanci, podczas prelekcji i pogadanek w szkołach, będą uczyć jak unikać zagrożeń, prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie, a także jak wyposażyć nasze pociechy, aby mogły bezpiecznie poruszać się po drodze. Stróże prawa będą pomagać i uczyć dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Funkcjonariusze będą czuwać również, aby sami uczniowie przestrzegali przepisów, gdyż często sami stwarzają niebezpieczne sytuacje, myśląc jeszcze o minionych wakacjach. Na kontrole mogą równiez liczyć opiekunowie przywożący swoje pociechy na lekcje. W tym wypadku szczególną uwagę policjanci będą zwracać na prawidłowe warunki przewożenia dzieci i właściwie wybieranie miejsca na bezpieczne opuszczenie pojazdu. Akcja ma także na celu przypomnienie kierowcom, że opuszczone na dwa miesiące wakacji budynki szkolne zapełniły się uczniami, którzy bezpiecznie muszą tam dotrzeć, a po zajęciach - wrócić do domu.
Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w rejonach placówek oświatowych
PRZYPOMINAMY. Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.
Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.